avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 192 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... intrare somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

intrare somaj

buna ziua, as dori si eu o lamurire
Lucrez la un ocol silvic de 5 ani pe un post de muncitor.Am scoala postliceala in domeniul silvic dar nu am gasit post. Mi s-a spus sa stau acasa in concediul fara plata ca nu are cum sa ma ponteze.Eu as dori sa mi se dea somaj , dar spune ca nu are cum. Nu stiu de ce pentru ca sunt angajata cu carte de munca pe perioada nedeterminata .
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:18, 19 Martie 2010
Daca sunteti angajata cu CIM poate sa restructureze postul si sa va concedieze cu art 65(1) dar, pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie sa aveti si 12 luni de cotizare in ultimele 24, pe care se pare ca le aveti avand in vedere vechimea.
Concediu fara plata nu va poate forta sa cereti.
saghin alexa a scris:

buna ziua, as dori si eu o lamurire
Lucrez la un ocol silvic de 5 ani pe un post de muncitor.Am scoala postliceala in domeniul silvic dar nu am gasit post. Mi s-a spus sa stau acasa in concediul fara plata ca nu are cum sa ma ponteze.Eu as dori sa mi se dea somaj , dar spune ca nu are cum. Nu stiu de ce pentru ca sunt angajata cu carte de munca pe perioada nedeterminata .
Ce pot face?
In somaj nu ma da, salariul nu imi da, zice sa stau in concediul fara plata,, pana la noi ordine,,as imi spune seful. Va rog frumos invatatima ce sa fac?
Este unitate de stat.
Va multumesc.

Ultima modificare: Joi, 18 Martie 2010
saghin alexa, utilizator
Ocolul silvic este la stat sau este particular?
de stat
1. In acest caz trebuie sa va adresati pe linie ierarhica pana la minister.
2. Sau puteti sa dati in judecata Ocolul silvic la Tribunalul din judetul unde aveti domiciliul. Fiind litigiu de munca nu platiti taxe.

Alte discuții în legătură

Desfiintare post cu posibilitate intrae in ccc pana la 2 ani radubogdan radubogdan Angajatorul m-a anuntat ca imi va fi restructurat (desfiintat) postul incepand cu 01.11.2009.La propunerea mea de a suspenda contractul de munca cu intrare in ... (vezi toată discuția)
Sarcina-demisie ancaalina ancaalina Buna ziua, lucrez la o firma de 5 ani jumate ca Manager zona,si ieri mi-au adus la cunostinta verbal ca ar dori sa-mi dau demisia ,ca nu mai au nevoie de ... (vezi toată discuția)
Obligatii angajator - intoarcere din concediu de crestere copil nicebebe nicebebe Buna ziua, Va rog daca se poate sa ma lamuriti si pe mine. Sunt in concediu de crestere copil din martie 2009. De cam 6 luni sunt presata in continuu de ... (vezi toată discuția)