Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intabulare casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intabulare casa

Am su eu o intrebare daca ma poate lamuri cineva.Parinti mei au cumparat casa in care stau acum.Este o casa in centrul orasului si stam mai multe famili pe curte.La mine in curte sunt 6 familii.Toti cei din aceasta curte ne-am cumparat casele,dar, doar 3 familii le-au si intabulat.In urma cu 2 ani in 2008 am fost si parintii mei sa intabuleze au platit suma respectiva ,au depus actele asteptand sa vina dosarul.Insa doara acum in 2010 constatam ca actele noastre au fost respinse de catre cartea funciara deoare ce nu mai are pe ce pamant sa faca intabularea pentru ca tot pamantul din curte este intabulat pe numele celor 2 familii care au intabulat deja.Eu ma intreb cum e posibil asa ceva si mai ales ce este de facut in aceasta situatie.ce ar putea face parintii mei pentru a-si putea intabula casa.?Ce solutii ar avea?
Va multumesc frumos.
Multumesc mult de raspuns, poate nici nu am fost destul de explicita dar nici prin gand nu ne trece sa primim noi certif. de mostenitor, deci mostenitorii sunt cei 4 de care spuneam, deci cei 4 coproprietari, oricum e cam complicat pt ca noi dorim sa cumparam casa pana la sf lunii aprilie si sa ne mutam acolo pt ca aici unde am vandut trebuie sa eliberam pana la sf lui aprilie, deci de asta ma gandeam ca poate se poate face un antecontract in care ei se obliga sa ne vanda noua, sa platim eventual un avans mai mare care sa fie stipulat in acel act, dar sa ne permita sa ne mutam acolo, urmand ca in momentul cand ei au cf ul sa dam si restul de bani, oricum urmeaza inca o intalnire cu ei, in care vor sa ne arate ceva act, iar eu va voi mai scrie atunci poate mai lamurim una alta din respectivul act. va multumesc tare mult pt rabdare si amabilitate! A si inca ceva, ei au dezbatut succesiunea prin proces deci nu cred ca la notar, oricum sper sa ma lamuresc cat de cat la noua intalnire cu ei si apoi va contactez.
fcam a scris:

daca au sentinta, inseamna ca au dezbatut succesiunea in instanta, li s-a stabilita calitatea de mostenitor si, ca urmare nu trebuie sa primeasca niciun certificat de mostenitor, doar trebuie ca aceasta sa ramana definitiva. In ceea ce priveste CF, aceasta se deschide pe numele vanzatorilor in baza actului de proprietate, in cazul de fata, in baza sentintei civile ramasa definitiva si irevocabila, iar dupa cumpararea imobilului veti fi trecuti dvs. in aceasta carte. Sper ca v-am fost de folos!

Da asa este situatia, asa mi-au spus si ei, poate eu nu m-am exprimat mai sus destul de corect. Si atunci in acest caz, daca noi am dat respectivul avans undeva la jumatatea lui februarie cat poate dura toata situatia cu inscrierea vanzatorilor in cf? saptamani? luni? sau e chestie de cateva zile?
Am inteles despre ce este vorba, poate eu nu m-mam exprimat corect, nu dvs. trebuie sa primiti certificatul de mostenitor, eu am incercat sa va spun ca nu mai e nevoie de un certificat de mostenitor daca se dezbate succesiunea in instanta. Ca urmare, ar trebui ca de indata ce vanzatorii dvs. au sentinta civila prin care li s-au stabilit cotele si loturile, trebuie sa mearga la Biroul de carte funciara de pe raza in care se afla imobilul pentru a primi informatiile necesare, doarece pana la intabulare, se parcurg anumiti pasi, care dureaza. Mult succes!
fcam a scris:

Am inteles despre ce este vorba, poate eu nu m-mam exprimat corect, nu dvs. trebuie sa primiti certificatul de mostenitor, eu am incercat sa va spun ca nu mai e nevoie de un certificat de mostenitor daca se dezbate succesiunea in instanta. Ca urmare, ar trebui ca de indata ce vanzatorii dvs. au sentinta civila prin care li s-au stabilit cotele si loturile, trebuie sa mearga la Biroul de carte funciara de pe raza in care se afla imobilul pentru a primi informatiile necesare, doarece pana la intabulare, se parcurg anumiti pasi, care dureaza. Mult succes!

Multumesc mult de informatii. As mai avea o intrebare daca se poate. Am putea sa facem un antecontract la notar daca inca nu este cf ul iesit? in care sa specificam ca am achitat toata suma pt casa, si in care sa se specifice ca imediat dupa ce iese cf ul se perfecteaza si actul de vanzare cumparare, cu acel antecontract sunt si vanzatorii de acord. Dorim acel act la notar ca sa fim acoperiti ca am dat banii, nu pierdem casa, ne si putem apuca de finisari etc. Este legala aceasta procedura, vom avea astfel garantia ca nu pierdem imobilul?
andreasuciu, utilizator