Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... autorizatie pentru gard
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

autorizatie pentru gard

imi trbuie autorizatie pentru un gard de plasa cu zid de beton?daca da cat costa si ce acte iimi trebuie?;)
Buna ziua !
Aspectul gardului nu este o chestiune indiferenta. Pentru locuintele noi, dar si pentru cele vechi, forma si caracteristicile sale se stabilesc prin norme urbanistice, relativ restrictive pentru unele zone ale localitatilor. Urbanistii au in vedere mai multe aspecte. In primul rand acesta trebuie sa fie estetic si sa se armonizeze cu constructiile (si gardurile) adiacente. In general regimul de inaltime si materialul din care este executat gardul se stabilesc prin Certificatul de Urbanism si Autorizatia de Construire eliberate de primarie. Ele pot obliga la executia unui gard opac sau nu, metalic, din lemn, zidarie sau o combinatie intre acestea.
Taxele sunt diferite in functie de zona, avand in vedere ca sunt aprobate de Consiliul Local.
Cu stima !