Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit pe venit (PFA desfiintata)
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit pe venit (PFA desfiintata)

Buna ziua
Numele meu este Renciu Marius din Brasov,in data de 24/06/2009 am deschis un PFA cu acelasi nume,obiectul principal de activitate a fost PRELUCRAREA DATELOR IN DOMENIUL PC.Data inceperii activitatii a fost in 01/10/2009,data incetarii activitatii a fost15/12/2009 cand am radiat firma la Registrul Comertului Brasov.
In toata aceasta perioada nu am avut nici un profit la PFA.La data de 1-x-2009 am estimat un venit net de 500Ron.la ora actuala (10/03/2010)am primit o instiintare de poprire de la Ministerul Finantelor Publice pe suma de 80 Ron.
Ce trebuie sa fac,deoarece eu am radiat PFA-ul in Decembrie anul trecut si nu am avut absolut nici un venit de pe urma acestui PFA.
Va multumesc anticipat
Renciu Marius, utilizator
In momentul radierii PFA-ului la Registrul Comertului trebuia sa anuntati si organul fiscal desprea cest lucru. Ce aveti de facut este sa va prezentati la organul fiscal cu dovada radierii PFA-ului.
Buna Ziua
Am facut acest lucru ,m-am prezentat la Finante cu dovada radierii PFA-ului si a fost inregistrata apoi am fost si la CASS si am depus acelea-si acte,in Ianuarie anul curent dupa care mi-au dat sa completez declaratia 200 pe anul care a trecut privind veniturile realizate ,care au fost inexistente
Ca la 10 Martie sa-mi vina citatie de poprire pe cardurile bancare din cauza faptului ca a-s avea datorie da Finante in valoare de 80 ron?
Este normal acest lucru? Ce sa cred ca nu si-au actualizat siituatiile ce-i de la Finante sau nu a terminat de mestecat platforma?
Multumesc pentru raspunsul la intrebarea postata anterior
Renciu Marius, utilizator