avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... model actiune sistare pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

model actiune sistare pensie alimentara

ma poate ajuta cineva cu un model de actiune pentru sistarea pensiei alimentare, in ceea ce priveste un copil care a implinit varsta de 18 ani si nu urmeaza alte cursuri sau studii.Va rog frumos !
Cel mai recent răspuns: m_ella2005 , utilizator 13:05, 19 Martie 2010
Un model orientativ.

Actiune de reducere sau sistare a pensiei de intretinere pentru copii



Domnule Presedinte,

Subsemnatul ___________________, domiciliat in _____________, in calitate de reclamant, chem in judecata pe _________ domiciliat in _______ in calitate de parat si pe Autoritatea Tutelara (numai daca este minor creditorul pensiei de intretinere) pentru ca prin hotararea ce o veti pronunta sa dispuneti



Reducerea pensiei de intretinere (sau dupa caz de sistare a platii)


la care au am fost obligat in favoarea paratului de la suma de ____________ lei la suma de ______ lei.

De asemenea va solicit sa dispuneti obligarea paratului la plata cheltuielilor de judecata



Motivele actiunii sunt urmatoarele:

Motive de fapt ____________

Temeiul de drept: Imi intemeiez actiunea pe dispozitiile art 107 raportat la art. 94 alin 2 C fam

Probe: In dovedirea pretentiilor, solicit incuviintarea probelor cu ___________, pe aspectul _______

Anexez in copie certificata, urmatoarele inscrisuri: __________



Semnatura ________________________


Domnului Presedinte al Judecatoriei _________________________
Daca in hotararea judecatoreasca scrie ca pensia de intretinere este datorata pana la majoratul minorului, nu aveti nevoie de o hotarare de sistare a pensiei de intretinere.Pur si simplu nu mai platiti deoarece la implinirea varstei de 18 ani hotararea inceteaza sa mai produca efecte.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

cerere de chemare in judecata petru plata pensiesi alimentare...un pic de ajutor la formularea ei se poate? mario.m mario.m Ma puteti ajuta va rog un pic cu formularea cereri de chemare in instanta petru plata pensiei alimentare...tin sa mentionez ca eu sunt domiciliat in Timisoara ... (vezi toată discuția)
Cum trebuie sa arate cererea pentru plata pensiei alimentare dupa 18 ani ? Diana-Alexandra Diana-Alexandra Am implinit varsta de 18 ani si pentru ca inca sunt in clasa a XII a vreau sa primesc pensie alimentara in continuare de la tatal meu pana la terminarea ... (vezi toată discuția)
Cererea pentru pensia alimentara koreh silvia koreh silvia cererea pe care o depun la Tribunal pentru pensia alimentara trebuie scrisa de mine sau exista cerere tip?Imi puteti da va rog un exemplu de cerere?Va ... (vezi toată discuția)