Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... model actiune sistare pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

model actiune sistare pensie alimentara

ma poate ajuta cineva cu un model de actiune pentru sistarea pensiei alimentare, in ceea ce priveste un copil care a implinit varsta de 18 ani si nu urmeaza alte cursuri sau studii.Va rog frumos !
Un model orientativ.

Actiune de reducere sau sistare a pensiei de intretinere pentru copii

Domnule Presedinte,

Subsemnatul ___________________, domiciliat in _____________, in calitate de reclamant, chem in judecata pe _________ domiciliat in _______ in calitate de parat si pe Autoritatea Tutelara (numai daca este minor creditorul pensiei de intretinere) pentru ca prin hotararea ce o veti pronunta sa dispuneti

Reducerea pensiei de intretinere (sau dupa caz de sistare a platii)

la care au am fost obligat in favoarea paratului de la suma de ____________ lei la suma de ______ lei.

De asemenea va solicit sa dispuneti obligarea paratului la plata cheltuielilor de judecata

Motivele actiunii sunt urmatoarele:

Motive de fapt ____________

Temeiul de drept: Imi intemeiez actiunea pe dispozitiile art 107 raportat la art. 94 alin 2 C fam

Probe: In dovedirea pretentiilor, solicit incuviintarea probelor cu ___________, pe aspectul _______

Anexez in copie certificata, urmatoarele inscrisuri: __________

Semnatura ________________________

Domnului Presedinte al Judecatoriei _________________________
Daca in hotararea judecatoreasca scrie ca pensia de intretinere este datorata pana la majoratul minorului, nu aveti nevoie de o hotarare de sistare a pensiei de intretinere.Pur si simplu nu mai platiti deoarece la implinirea varstei de 18 ani hotararea inceteaza sa mai produca efecte.