Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general active curente
Discuție deschisă în Contabilitate în general

active curente

Va rog sa-mi scrieti ce se include in categoria active curente
Este necesar la completarea notei 9 de la note explicative.
Activele curente sunt activele circulante, vedeti ca in formularul 10 de la bilant aveti pozitie unde va scrie clar ce conturi formeaza activele curente (circulante).

"ACTIVE CURENTE= Numerar si alte active care se estimeaza ca vor fi transformate innumerar, in maxim un an , cum ar fi creantele, stocurile, instrumentele financiare tranzactionabile.De regula activele curente nu sunt foarte profitabile, dar tind sa confere lichiditate si siguranta operatiunilor unei societati- definitia teoretica."

Andreea Voicila