avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general active curente
Discuție deschisă în Contabilitate în general

active curente

Va rog sa-mi scrieti ce se include in categoria active curente
Este necesar la completarea notei 9 de la note explicative.
Cel mai recent răspuns: Andreea Voicila , Contabil 18:38, 19 Martie 2010
Activele curente sunt activele circulante, vedeti ca in formularul 10 de la bilant aveti pozitie unde va scrie clar ce conturi formeaza activele curente (circulante).

"ACTIVE CURENTE= Numerar si alte active care se estimeaza ca vor fi transformate innumerar, in maxim un an , cum ar fi creantele, stocurile, instrumentele financiare tranzactionabile.De regula activele curente nu sunt foarte profitabile, dar tind sa confere lichiditate si siguranta operatiunilor unei societati- definitia teoretica."

Andreea Voicila

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indicatori de lichiditate euSSG euSSG Va rog sa ma ajutati. Am nevoie sa calculez indicatorii de lichiditate ai unei banci(lichiditatea imediata,lichiditatea curenta,rata ... (vezi toată discuția)
Bilant eveevelina eveevelina buna seara, va rog mult ajutati-ma si pe mine in urmatoarea problema: la dec 2009 am sold creditor 5121 si am si o suma in 581. la pozitia IV din F10 din ... (vezi toată discuția)
Impozit salariu clipa silvia clipa silvia Multumesc mult pentru rabdare si raspuns la intrebari. (vezi toată discuția)