avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Indicatori de lichiditate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Indicatori de lichiditate

Va rog sa ma ajutati. Am nevoie sa calculez indicatorii de lichiditate ai unei banci(lichiditatea imediata,lichiditatea curenta,rata lichiditatii,pozitia lichiditatii,credite acordate clientelei).
Stiu formulele dar nu stiu ce anume sa iau din bilant (daca era bilantul unei intreprinderi m-as fi descurcat).

De exemplu: Lichiditatea curenta=Active curente/ Pasive curente.
Ce anume includ la activele curente? pasivele curente? Precizez ca nu am facut contabilitate bancara, doar financiara. Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Herra_ , utilizator 11:32, 22 Februarie 2013
Nu stie nimeni nimic? Sau poate nu am fost destul de clar?
Sa vedem.. stiu ca activele curente sunt activele circulante(asta in cazul intreprinderilor) dar nu stiu ce sa includ in cazul unei banci.. sper sa se gaseasca cineva sa imi raspunda,am nevoie urgenta sa ii calculez pentru un proiect.. :(
Cursul acesta o sa va fie de ajutor, sunt aplicatii unde sunt evidentiate activele si pasivele:
[ link extern ]
Nu e chiar ceea ce am eu nevoie dar oricum, multumesc pentru intentie. :)
indicatori de lichiditate:

1. lichiditatea curenta=active curente/datorii curente....adica ce ar putea sa vanda banca pentru a recupera datoria);
2. lichiditatea imediata = (active curente-stocuri) / datorii curente....adica ce ar putea sa vanda banca, in cazul in care nu isi poate recupera creditul, in conditiile in care stocurile sunt ceva usor perisabil...sau nu sunt vandabile....

succes
Ultima modificare: Vineri, 22 Februarie 2013
Herra_, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul indicatori finaciari StoMada StoMada Buna seara, Am o intrebare cu privire la calculul a doi indicatori finaciari : - [b]indicatorul lichiditatii curente = active curente / datorii ... (vezi toată discuția)
Analiza pozitiei financiara a unei intreprinderi din domeniul consultantei financiar contabile stroetania stroetania buna ziua as dori sa apelez si eu la bunavointa dv oastra sa ma ajutati cu o analiza financiara a unei firme a carei indicatori se prezinta astfel: Indicator ... (vezi toată discuția)
Active curente sacko sacko Va rog sa-mi scrieti ce se include in categoria [b]active curente[/b] Este necesar la completarea notei 9 de la note explicative. (vezi toată discuția)