Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... rog explicatii pentru un necunoscator
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

rog explicatii pentru un necunoscator

M-am judecat cu o comisie locala si un individ pentru un teren . Prima instanta a dat o sentinta civila favorabila mie inclusiv cu primire de cheltuieli de judecata.Individul a cerut recurs motivandu-l.Si comisia locala a cerut recurs dar fara sa-l motiveze.La primul termen individul a cerut un nou termen pe motiv ca vrea sa angajeze aparator.La al doilea termen a aparut fica acestuia spunand ca individul a decedat si ca solicita un nou termen tot pentru angajare de aparator.Judecatorul-presedinte a acceptat precizindu-i sa aduca anexa cu mostenitorii.La al treilea termen nu s-a mai prezentat nimeni,nici din partea individului-recurent decedat nici din partea comisiei locale.Degeaba am cerut eu judecatorului-presedinte sa se faca judecarea.Acesta mi-a spus ca a hotarat suspendarea si ca de fapt este o solutie favorabila mie.Stiu ca mostenitorii individului nu sunt interesati de recurs.Am inteles ca dupa 6 lunisau 12 cererea de recurs devine perimata.Care de fapt este adevarul?Termenul de 6 luni sau 12 cum se calculeaza?Ce trebuie sa fac sa intru in posesia sentintei ca definitiva si irevocabila?primesc de la tribunal o instiintare scrisa ca s-a hotarat suspendarea?Cine mai primeste?In ce termen devine obligatorie pentru comisia locala sentinta civila?In conditiile in care prima sentinta are o pronuntare favorabila mie comisia locala poate sa faca niste lucruri care contravin acesteia?Incurcata mai este justitia asta romaneasca.Rog din suflet sa ma lumineze si pe mine cineva,profesionist, eu fiind un necunoscator,drept pentru care multumesc si promit sa nu mai deranjez.
In cazul prezentat, sunt aplicabile dis. art.248-254 cod pr. civila si va trebui sa asteptati un an calculat de la data suspendarii cauzei, in vederea investirii hotararii ( in cazul in care nu se vor introduce mostenitorii recurentului si nu se va face cerere de repunere pe rol a dosarului).
teremenul de 6 luni vizeaza litigiile comerciale si nu al dvs.