Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Recuperare creante
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Recuperare creante

Buna ziua,
Am avut o colaborare (ca Intreprindere Individuala) cu o firma, care a intrat in procedura de insolventa avand catre mine o datorie. Pentru ca datoria respectiva sa fie introdusa in masa credala trebuie, ca suma sa depaseasca un cuantum minim?
Cum se interpreteaza Legea 85/2006 " valoare-prag reprezintă cuantumul minim al creanţei, pentru a putea fi introdusă cererea creditorului. Acesta este de 10.000 lei (RON), iar pentru salariaţi, de 6 salarii medii pe economie;"
In intelesul acestui paragraf daca datoria catre mine nu atinge 10000 ROn atunci insemna ca nici nu pot sa recuperez vreodata creanta?
Petru ca creanta sa fie introdusa in masa credala trebuie ca cererea de solicitare sa fie insotita de dovada achitarii taxei judiciare 120RON?
Va multumesc pentru raspuns
1. Va puteti inscrie la masa credala indifirent de valoarea creantei pe care o aveti de recuperat, cu mentiunea ca cererea de admitere a creantei trebuie depusa in interiorul termenului stabilit de catre instanta.
2. Da, trebuie sa faceti dovada achitarii taxei judiciare de timbru de 120 Lei si a timbrului judiciar de 3 Lei. Aceasta dovada o faceti cu chitanta de plata in original.
3. Cererea impreuna cu documentele anexa trebuie depusa in trei exemplare.

trebuie sa faceti dovada achitarii taxei judiciare de timbru de 120 Lei si a timbrului judiciar de 3 Lei.

timbru judiciar de 0.30 lei
Adrian Stoica, Practician in insolventa