Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cine ma poate ajuta si pe mine
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cine ma poate ajuta si pe mine

sunt posesorul unui teren pe care am vrut sa imi fac intabularea iar in momentul in care cel care se ocupa de acte mi-a zis ca inca o persoana a mai facut intabulare pe terenul meu.acum intrebarea mea este urmatoarea: cum trebuie sa procedez pentru a obtine intabularea terenului care imi apartine de 30 ani????
va multumesc anticipat!!
Hmm. Posibilitatile sunt mai multe si necesita ceva verificari. Daca titlul in baza caruia s-a inscris cealalta persoana este valabil nu prea aveti ce face mai ales ca nu ii puteti opune uzucapiunea (mai cu seama in sistemul de cadastru). Daca este valabil insa s-a inscris gresit (putin probabil) trebuie introdusa o actiune in rectificare de carte funciara. Daca nu este valabil atunci e necasara o actiune in constatarea nulitatii titlului si rectificare de CF. In functie de informatiile pe care le obtineti urmeaza sa actionati.