avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1082 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort neimpartasit
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort neimpartasit

buna seara
daca sotul meu a introdus actiunea de divort cu toate ca eu nu-mi doresc acest lucru se poate ca legea sa ne desparta de la prima infatisare? mentionez ca avem si o comoara in virsta de 1an si4luni
multumesc
Cel mai recent răspuns: Rodica Ciobanu , Avocat 00:04, 25 Martie 2010
nu se poate pronunta instanta la prim termen, in cazul dvs se vor administra probe, respectiv inscrisuri, martori, ancheta sociala si eventual interogatoriu
dar daca eu nu-mi doresc sub nici o forma divortul si asta numai pentru binele lui filip si pt ca stim ca tati ne iubeste la fel de mult cum il iubim si noi numai ca anturajul batal vina la influentat putem sa-l facem pe tati sa se rasgindeasca chiar daca sintem in plin proces? altfel spus daca noi nu vrem sa plece el va putea sa divorteze si fara ca eu sa vreau acest lucru si sa refuz in instanta acest lucru?
va multumesc din suflet
instanta va dispune desfacerea casatoriei numai daca exista motive temeinice si daca relatiile dintre soti sunt grav si iremediabil vatamate
in caz contrar, cererea va fi respinsa
aici sint deacord cu dvs numai ca sotul meu a parasit deja de o luna domiciliul pe motiv ca sa saturat sa fie neglijat mai ales de cind a venit bebe pe lume asa ca ma astept ca in cererea pe care a depus-o sa ma fii defaimat numai pt a fii un motiv in instanta serios. in cazul asta eu ce as mai putea face in afara de a fii o dulcica cu el in continuare si de ai arata ce pierde chiar acum 2minute am vb cu el la telefon si el nici nu stie cind avem termen la tribunal
?
asteptati citatia, sa vedeti ce motive sunt trecute in ea.
poate inca nu a inaintat actele de divort daca nu stie termenul... in orice caz, dragoste cu forta nu functioneaza si poate insistand, nu faceti decat sa-l indepartati.
cum conteaza ce va doriti sau nu dvs, la fel de mult conteaza si ce-si doreste omul ...
:(

Alte discuții în legătură

Respingere actiune de divort cernatvioleta cernatvioleta daca sotul meu a cerut desfacerea casatoriei si a afirmat ca nu au rezultat copii minori in urma casatoriei, eu pot cere respingerea actiunii daca la acea ... (vezi toată discuția)
Divort nicola_ms nicola_ms Luna viitoare am procesul de divort in calitate de parata. Eu am nascut de curand (8 saptamani). Intrebarea mea este: de cate ori se poate amana procesul in ... (vezi toată discuția)
Ce sa fac? ce sanse am? ana500 ana500 Buna ziua. Ma numesc Ana si as avea si eu nevoie de niste sfaturi. Sunt casatorita de 5 ani si jumatate si avem un baietel de 3 ani jumatate. De ceva vreme ... (vezi toată discuția)