Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetarea CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetarea CIM

pt angazatul care nu-si fac treaba asa cum ar trebui,cum sa-r putea scapa de el fara sa-mi pun firma in pericol,mentionez ca este angajat de mai bine de 1an si jumatate si in repetate randuri i-am tot spus sa-si faca treaba,dar la el este vorba de o rea vointa.Va rog din suflet sa-mi raspundeti cat mai repede posibil Va multumesc#-o
1. Procedati conform Regulamentului intern al firmei dvs., privind abaterile disciplinare si sanctiunea lor (poate merge pana la concedierea pe motive de abatere disciplinara).
2. Respectati procedura ceruta de art.263-268 din Codul muncii
Pentru neindeplinirea atributiilor de serviciu cu rea- credinta il puteti sanctiona disciplinar, respectind toate obligatiile de forma si de fond ce va revin in aplicarea sanctiunii. Dupa aplicarea mai multor sanctiuni (cel putin 2), ii puteti desface contractul de munca. O alta masura ar fi desfiintarea postului pe care se afla (daca exista aceasta posibilitate mai simpla). Aceasta nu inseamna ca nu puteti avea alti angajati care sa faca acelasi lucru in alte posturi similare, sau ca nu puteti incredinta atributiile acelui post in sarcina altor posturi ramase.
Ar fi ideal sa aveti consilier juridc in firma, care sa va sfatuiasca in fct. de aspectele concrete ale spetei dvs.