avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 848 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Salariul minim
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Salariul minim

Se aude ca de la 01.01.2007 salariul minim pe economie va fi de 440 lei pt cei cu studii medii si de 880 lei pt cei cu studii superioare , e adevarat ! imi poate spune cineva , va rog !
Cel mai recent răspuns: Stefania Paraschiva , Contabil 22:00, 11 Februarie 2007
momentan pe cei de al ITM ii intereseaza salariul minim......nici nu se uita la altceva.......in caz de litigiu de munca angajatul va avea castig de cauza, intrucat clauzele contractului colectiv de munca la nivel national se aplica pentru toti angajtii si angajtorii din tara.
440 cf Contractului unic la nivel national pentru 2007-2010
Conform H.G 1825 salariu minim garantat e 390 si se aplica numai in sectorul bugetar. Fiind o reglementare speciala se aplica inaintea celei generale.
Iar pentru sectorul privat se aplica prevederile CCMN adica, 44o lei si respectiv 88o lei pentru posturile pentru care se cer studii superioare. Degeaba ai studii superioare daca ocupi un post de studii medii.
Conform contractului colectiv de munca pe anii 2007-2010 nr. 2895/2006 salariul minim se calculeaza diferentiat in functie de coeficientii prevazuti la art. 40.
Contractul colectiv de munca a fost publicat in M.Of nr. 5/29.01.2007 si a intrat in vigoare cu aceeasi data.
care sunt sanctiunile in cazul in care angajatorul nu aplica sau respecta coeficientii???

Alte discuții în legătură

Salriu minim de 440 ron???? paladan paladan astazi la ITM mi s-a comunicat ca salariul minim pe economie este de 440 ron incepand cu 1.01.2007. Acum cateva zile m-au pus sa fac act aditional de marire ... (vezi toată discuția)
Ccm 2007-2010 morphen morphen CCM 2007-2010 TITLUL II - Contractul individual de muncă CAPITOLUL 1 - Încheierea contractului individual de muncă Art. 11. [clauze prohibite] Clauzele ... (vezi toată discuția)
Urgent !!!! 880 obligatoriu ?! raluca26 raluca26 #-o Va rog sa-mi spuneti daca sunt un SRL sunt obligata sa maresc salariile angajatilor cu studii superioare la 880? Nu e vorba doar de contractul colectiv ... (vezi toată discuția)