Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Salariul minim
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Salariul minim

Se aude ca de la 01.01.2007 salariul minim pe economie va fi de 440 lei pt cei cu studii medii si de 880 lei pt cei cu studii superioare , e adevarat ! imi poate spune cineva , va rog !
momentan pe cei de al ITM ii intereseaza salariul minim......nici nu se uita la altceva.......in caz de litigiu de munca angajatul va avea castig de cauza, intrucat clauzele contractului colectiv de munca la nivel national se aplica pentru toti angajtii si angajtorii din tara.
440 cf Contractului unic la nivel national pentru 2007-2010
Conform H.G 1825 salariu minim garantat e 390 si se aplica numai in sectorul bugetar. Fiind o reglementare speciala se aplica inaintea celei generale.
Iar pentru sectorul privat se aplica prevederile CCMN adica, 44o lei si respectiv 88o lei pentru posturile pentru care se cer studii superioare. Degeaba ai studii superioare daca ocupi un post de studii medii.
Conform contractului colectiv de munca pe anii 2007-2010 nr. 2895/2006 salariul minim se calculeaza diferentiat in functie de coeficientii prevazuti la art. 40.
Contractul colectiv de munca a fost publicat in M.Of nr. 5/29.01.2007 si a intrat in vigoare cu aceeasi data.
care sunt sanctiunile in cazul in care angajatorul nu aplica sau respecta coeficientii???