Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... plata sulta de catre parat
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

plata sulta de catre parat

am castigat intr un dosar de partaj, paratul trebuie sa mi plateasca o sulta de 35000lei. perioada in care este obligat sa mi plateasca sulta o hotaraste instanta dupa cele 15 zile in care poate face recurs? paratul vine cu o propunere sa mi plateasca cumva in rate cand o avea.... nu sunt sigura ca o sa plateasca caci nu am incredere in el . ce ma sfatuiti sa fac? multumesc
Daca tot ati trecut printr-un proces...asteptati sa vedeti ce spune INSTANTA....nu va lasati amagita!
Instanta trebuia sa se pronunte si asupra termenului de plata a sultei. In general este sase luni. Verificati pronuntarea sau minuta.
instanta hotaraste imediat dupa cele 15 zile in care ar trebui sa faca recurs? va hotara in lipsa mea sau ne cheama sa discutam? daca ar fi sa accept propunerea lui cum ar trebui sa fac prin notar acte sau tot in instanta ce va sa il oblice sa si respecte cele spuse/ ? ca sa aflu ceva unde trebuie sa ma duc la arhiva tribunalului? multumesc mult