Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract mandat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract mandat

Parintii mei au facut un contract de mandat si un un contract de prestari servicii pentru retrocedarea unui imobil preluat abuziv.La decesul unuia dintre ei si la acceptarea succesiunii, mostenitorii sunt obligati sa-si insuseasca mandatul daca in acesta a fost prevazut in mod expres ca mostenitorii sunt obligati sa-si insuseasca obligatile din acesta? Daca da, ce acte sunt necesare pentru ca mostenitorii sa poata sa- l reprezinte pe decedat in relatia cu mandatarul?Aceste acte trebuie legalizate?
Acceptarea contractului de mandat de catre mostenitori se face cu semnarea unui act aditional ?
robertnelu, utilizator
Certificatul de mostenitaor care atesta calitatea de succesori ai defunctului mandatar.
cealaltya intrebare, puneti-o tot aici.
depinde ce acte au fost semnate.
de exemplu o procura data nu mai este valabila din momentul decesului.
la avocat, un mandat de reprezentare... continua su dupa decesul celui reprezentat , pana intra in "joc" mostenitorii. ei vor opta daca reanoiesc contractul sau il reziliaza.