avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... hotarire nerecurata
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

hotarire nerecurata

Va rog :
Daca o HOTARIRE JUDECATOREASCA intr-un PROCES CIVIL , data in APEL si devenita DEFINITIVA , nu este RECURATA , ea , am inteles ca devine IREVOCABILA .
Cum pot eu ( parte care a cistigat in APEL ) sa am pe HOTARIREA DEFINITIVA ( COMUNICATA ) si cuvintul IREVOCABIL.
Trebuie sa fac o cerere catre instanta ?
Trebuie sa depun alaturi de cerere , HOTARIREA INSTANTEI cu motivele ei in COPIE sau IN ORIGINAL ?
S-au exista alta procedura conferita de lege ?

Va multumesc foarte mult!
Cel mai recent răspuns: ioanandrei , utilizator 11:48, 22 Martie 2010
Cereti instantei de judecata sa va elibereze hotararea definitiva cu mentiunea irevocabila.
Model de cerere aveti in orice site de specialitate.
Atasati hotararea in copie si original, timbre judiciare de 0,3 lei si taxa de timbru de 2 lei.
daca imi permiteti ,mai am o situatie :
-daca motivarea nu mi-a fost comunicata oficial ( nu cunosc motivele necomunicarii ) deci nu am motivarea comunicata in original iar dosarul se gaseste acum la instanta de fond unde este arhivat ( care INSTANTA nu este aceiasi cu INSTANTA care a pronuntat SENTINTA DIN APEL , care apoi nu a fost recurata ) ce trebuie sa fac pentru a avea sentinta DEFINITIVA IN ORIGINAL SI APOI SA AM MENTIUNEA IREVOCABILA . Caror INSTANTE trebuie sa ma adresez ?
Dar pentru investirea SENTINTEI cu formula executorie pentru a putea incasa cheltuielile de judecata ?

Va multumesc , inca odata , foarte mult !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Arhivare dosar ioanandrei ioanandrei O HOTARIRE JUDECATOREASCA data in APEL , in INSTANTA CURTEA DE APEL , hotarire care putea fi atacata cu RECURS , nu a fost comunicata ,iar dupa 2 luni ... (vezi toată discuția)
Cum fac o hotarire definitiva si irevocabila?unde? mihaelasorin mihaelasorin Eu am divortat si nu mare idee cum sun actele acestea.stiu ca hotarirea trebuie sa o fac definitiva si irevocabila! in ce conditi se poate face si unde? ... (vezi toată discuția)
Cum obtin hotararea de divort pe care sa scrie definitiv si irevocabil? tatiana.m tatiana.m O sa fiu scurta, pentru ca s-a scris deja mult pe acest subiect, dar eu vreau sa fiu mai bine informata si pentru obtinerea unei hartii, nu cred ca am nevoie ... (vezi toată discuția)