Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... antecontract notarial V-C si succesiune urmata de V-C ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

antecontract notarial V-C si succesiune urmata de V-C sau altfel ?

Am un antecontract notarial de V-C pentru 300mp din 800 mp , intravilan , si acum , la 6 luni de la decesul titularei , inca nu s-a facut succesiunea . Cum pot intra in posesia acestui teren ? Daca nu sunt ruda cu defuncta nu pot participa la succesiune dar ...poate fi considerata dispozitie testamentara si sa intru in posesia parti de teren aferenta antecontractului fara a mai trece prin succesiune si V-C cu mostenitorii ?
Multumesc !
puteti chema in judecat[a toti mostenitorii iar instanta in baza probelor administrate va pronunta o hotarare care satina loc de act autentic
ne cunoastem suntem prieteni si vrem sa reducem cheltuielile si timpul .
Este posibil ca aceste antecontract notarial sa " ia parte" la succesiune pentru ca se platesc taxe succesorale si pe aceasta bucata care de fapt este instrainata .
Singura varianta o vad a fi ...vointa testamentara cumva ...