avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1662 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... conversatia telefonica ca proba audio
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

conversatia telefonica ca proba audio

doresc sa stiu daca o conversatie telefonica poate fi admisa ca proba intr-o plangere de hartuire fizica si care contine amenintari repetate cu moartea. Persoana a depus plangere impotriva fostului sot care a agresat-o fizic si a amenintat-o cu moartea.
Ultima modificare: Luni, 22 Martie 2010
ContSters136915, utilizator
Cel mai recent răspuns: RADU SAVALACHE , Avocat 21:54, 22 Martie 2010
Inregistrarile audio pot fi folosite ca probe in procesul penal doar in anumite conditii pevazute de procedura penala.In cazul de fata se poate folosi doar in cazul fericit in care se suna de pe nr. de telefon al fostului sot (abonament) si daca de fata era cel putin o persoana care sa fi auzit exact derularea conversatiei.
Ultima modificare: Luni, 22 Martie 2010
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Nici la protectia copilului nu poate fi folosita ca proba? in acea conversatie fostul sot a amentinta cu moartea si propriul sau copil care este deocamdata in grija lui (pt ca nu s-a finalizat custodia copilului). In conversatie (aceasta este de pe cartela sa de prepay, nu de abonament), acesta a adresat amenintari la adresa copilului si la adresa sa (suicid). Ma gandesc daca pe baza acestei inregistrari (17 minute), se pot sesiza organele de protectie a copilului, sau daca poate ajuta in procesul de acordare a custodiei.
pana una, alta, acest copil nu trebuia lasat langa asemenea specimen.
persoana sa incerce incredintarea copilului prin ordonanta presidentiala si sa sesizeze si protectia copilului
Ideea este ca el a venit la domiciliul fostei sotii si a luat copilul cu forta, in prezenta unui politist chemat la fata locului. Politistul a spus ca pana la solutionarea cazului are si tatal dreptul la copil. Tatal a luat copilul careia i-a intrerupt si programul la gradinita inca din decembrie 2009 pana in prezent. Acesta lucreaza ca sofer de luni pana vineri in strainatate si copilul sta astfel cu bunicii de pe tata. Tatal este un om periculos in sensul ca o ameninta pe fosta sotie ca el va disparea cu copilul definitiv si sa nu-l mai caute pentru ca nu-l va castiga. In loc sa se ocupe de educatia lui, i-a cumparat telefon mobil si laptop (copilul are 6 ani) si nu se ocupa de educatia lui reala. Mama ramasa singura este invatatoare de profesie de 5 ani si are experienta in a lucra cu copiii. La pronuntarea custodiei, pe 8 martie mama a obtinut custodia dar nu poate lua copilul de la tatal agresiv. A fost o incercare de a lua copilul impreuna cu un executor judecatoresc careia i s-a platit taxa dar care a fost cumparat de tatal. Tatal a facut recurs la hotararea judecatoareasca. Vrem sa stim cum se poate rezolva un astfel de caz care a culminat cu aceasta inregistrare audio din seara zilei de 20 martie.
In doasre civile nu se admite proba audio.Si in cele penale este o intreaga procedura si trebuie cu mandat de la judecator, prin procuror...Nu v-a putut executa deoarece sunteti in recurs, prin urmare hot. nu e irevocabila.

Sincer, va ttrebuie un avocat bun in recurs, sa se rezolve repede, apoi lutai copilul si faceti in asa fel in cat sa fie supravegheat.Am avut un caz simicla , in care mama a angajat o firma de paza si protectie...deoarece in nadejdea politiei....:sorry:

Alte discuții în legătură

Vreau sa-mi castig copilul meu de 6 ani ContSters137221 ContSters137221 Am divortat de sotul meu in septembrie 2009, plecand pe furis de acasa impreuna cu baietelul meu de 6 ani. A trebuit sa fac acest lucru deoarece sotul meu este ... (vezi toată discuția)
Transcriptie audio pentru instanta mariacoroianu mariacoroianu Buna seara.De ceva vreme tot primesc amenintari prin telefon cu numar ascuns de la fostul sot . Am tot facut plangeri la politie dar nimeni nu m-a bagat in ... (vezi toată discuția)
Custodie copil castigata de catre mama ContSters136915 ContSters136915 In data de 8 martie 2010, mama X a castigat custodia propriului copil, dupa un proces de divort cu tatal Y. Tatal a spus ca face recurs peste recurs ca sa ... (vezi toată discuția)