Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Auto nelivrat de catre dealer
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Auto nelivrat de catre dealer

Buna ziua! Cazul meu pentru care va solicit opinia este urmatorul:
In data de 03.03.2010 am incheiat un (presupun) "precontract" cu dealer-ul unei anumite compani producatoare de autoturisme in vederea achizitionarii unui auto nou prin programul RABLA. Acest "precontract" asigura (oarecum) rezervarea acelui autoturism, in schimbul unei sume de bani pe care am achitato, pana la data livrarii 30.03.2010 (autoturismul aflandu-se in stocul unei filiale din Ungaria). La aceeasi data am depus dealerului si cele 3 vouchere acestea din urma necesitand avizul ministerului de mediu (sper sa nu gresesc). In jur de 12.03.2010 mi s-a comunicat telefonic de catre reprezentantul firmei respective ca dosarul RABLA a fost aprobat de catre minister si ca nu ne mai ramane decat de achitat restul pretului masini la momentul livrarii. INSA in data de 19.03.2010 mi s-a comunicat telefonic de catre acelasi reprezentant (convorbire pe care am inregistrato integral) faptul ca: acel autoturism nu figura decat scriptic in urma unei "greseli de stoc" , in realitate neexistand in stoc. Precizez ca acel model de auto nu figura la 03.03.2010 decat cu 2 unitati, ceea ce ma conduce la ideea ca i s-a redistribuit altcuiva (pe anumite criteri cunoscute de noi romanii) si evident la aceasta data, in stoc, ne mai aflandu-se nici un asemenea model. In plus aparent ne mai putandu-mi-se restituii nici cele 3 vouchere, probabil datorita inregistrari lor de catre stat. Solutia propusa de catre dansii fiind asteptarea fabricarii unui alt asemenea model, solutie care ma lasa rece. Deci referitor la speta mea va rog daca imi puteti impartasii sugestiile dumneavoastra referitor la ce actiuni ar trebui sa iau (actiune instanta? ce sa cer? reclamatie OPC? ... etc. ? ) . VA MULTUMESC ! :(

P.S. In precontract sunt specificate data livrarii, seria sasiu a autoturismului si detin si factura cu chitanta aferenta.
dynamiteeeee2000, utilizator
Exista clauze de penalizare pentru nerespectarea termenului contractual?
Inregistrarea nu o puteti folosi ,implica un dosar penal pe numele dumneavoastra!
Nu, nu exista asemenea clauze.
Se poate cere in instanta recuperarea sumei de bani sau acceptati un alt autoturism!
Aveti idee o eventuala reclamatie la OPC sau Garda financiara le-ar incurca treaba vreun pic? Ideea este ca eu nu vreau sa ajung la proces , nici sa ashtept pana se fabrica si livreaza un autoturism ci doar sa imi recuperez paguba pentru care ar fi deajuns sa le aduc la cunostinta problemele pe care le-ar avea si poate s-ar hotari sa ma despagubeasca si am evita un eventual proces (evident dezavantajos pentru dansii, fata de cazul in care mi-ar inapoia suma aferenta si am fi kit). Daca nu ...
Se poate formula o plangere la O.P.C. !