Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... refuz eliberare nota de lichidare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

refuz eliberare nota de lichidare

Ma confrunt cu urmatoarea situatie: am solicitat angajatorului demisie si mi-a aprobat(conf art 55lit b codul muncii) pt ziua de 22 martie. Astazi m-am prezentat sa-mi ridic nota de lichidare si decizia de incetare a CIM , insa nu mi-au eliberat-o , motivand ca persoana care se ocupa cu contractele este bolnava si nu-mi poate semna nota de lichidare:O.
Este normal sa ma blocheze astfel, mai ales ca noul angajator dorea sa incheiem noul contract astazi?
Daca semnez maine noul contract, se considera intrerupere a vechimii?
Ce pot face sa grabesc eliberarea notei de lichidare?#-oX-Pot sa ma adresez la ITM?(Multumesc.
1. Nota de lichidare nu este un act obligatori, prevazut intr-un act normativ.
2. Nota de lichidare foloseste pentru a arata datoriile dvs. catre fostul angajator.
3. De aceea nu stiu de ce noul angajator va cere nota de lichidare la angajare. Va poate angaja si fara ea.
4. Puteti sa va adresati si ITM dar nu vad cum va poate ajuta.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Nu am nici un fel de datorii catre fostul angajator.
Noul angajator mi-a solicitat in mod expres nota de lichidare de la fostul angajator, alaturi de celelalte documente necesare incheierii noului contract de munca.
Nu exista nici un termen legal de eliberare a notei de lichidare?
Daca nu este un act obligatoriu , atunci de ce angajatorii il solicita la angajare?
In privinta termenului, daca am decizia de incetare a CIM semnata cu data de 22martie, iar noul Cim va fi incheiat maine, 23 Martie, este considerata intrerupere a vechimii?Multumesc.
Si nici decizia de incetare a CIM nu mi-a fost inmanata .
1. Daca nota de lichidare nu este obligatorie, nu poate fi untermen de eliberare a ei.
2. Intrebati pe noul dvs. angajator in ce baza legala si pentru ce va cere nota de lichidare.
3. Da, va fi o pauza de o zi intre cele doua contracte individuale de munca.
4. Daca nu v-a fost inca inmanata decizia de incetare a contractului individual de munca inseamna ca inca nu a fost inregistrat la ITM.
5. Noul angajator va poate angaja si fara a perfecta actele la vechiul loc de munca. Ii spuneti ca le duceti cand intrati in posesia lor.
Sunt si eu intr-o situatie asemanatoare,in urma unui interviu am demisionat de la firma (dat fiind ca eram in perioada de proba,am dat doar o notificare),iar cand m-am prezentat la noua firma mi s-a cerut si decizia de lichidare,act pe care mi-e imposibil sa-l obtin in timp util,dat fiind faptul ca sediul fostului angajator este in Craiova,iar eu la Sibiu.angajatade la Resurse Umnae(de altfel cam ofilita cerebral si limitata intelectual)nu vrea sa priceapa ca la interviu nici vorba sa mi se spuna despre decizia de lichidare,ea imi spune ca tot dosarul cu actele angajatului se introduce intr-un soft,si ca in functie de niste indicatori se aproba angajarea sau nu.ASTA DUPA CE M-AU AIGURAT CA ESTE LOCUL MEU SI M-AU FACUT SA-MI DAU DEMISIA DE LA JOBUL PRECEDENT!!pot sa fac ceva in situatia actuala,sa fortez obtinerea deciziei de lichidare de exemplu?
maryus75, utilizator