Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... distanta fata de gard
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

distanta fata de gard

buna ziua. lungimea curti mele este de 35 m . in urma cu 3-4 ani cu acordul lui tata vecinu sa extins cu bolta si a sudat de gard, pe o lungime de 10 m iar pe alta portiune de 2 m sa extins cu bolta pina in gard . (gard construit de noi )la 10-15 cm a pus si vita-de-vie si 2 puieti de pomi la 70 cm de gard .acuma stiti cum este, i sa intins un deget si a luat 5. inainte am fost mai saraci, acum avem ceva bani, am lucrat si in strainatate si vrem printre altele sa facem un gard nou, cu plasa sudata si policarbonat sa nu sa vada.intrebarea este cum il pot obliga pe vecin sa mute tot la o distanta de gard de 25-40cm. oare gardu nu trebuie lasat liber sa poata fi intretinut si inlocuit daca este vechi ? pina la ce distanta de gard se construieste ?
Exista o lege numita Codul Civil si o lege speciala a pomiculturii care prevad exact distantele la care se pot planta pomi fata de gardul care desparte 2 proprietati invecinate! Iar distanta minima este de 1 metru pentru pomi de talie mica si 3 metri pentru pomii de talie mare(stejar, brad , salcam , salcie etc)
Parerea mea este ca ati putea discuta amiabil cu vecinul, mai ales daca acel acord al tatalui dvs nu a fost dat la notariat!