Forum Discuţii juridice Achiziţii publice calcularea penalitatilor de intarziere
Discuție deschisă în Achiziţii publice

calcularea penalitatilor de intarziere

Buna ziua !

Intr-un contract de furnizare lemne de foc, la capitolul "penalitati" este inscris urmatorul text : "...se vor percepe penalitati de intarziere de 0,15%, pe zi, din valoarea contractului neonorat."
Va rog sa-mi comunicati modul legal de calcul al penalitatilor !
Exemplu :
Furnizorul trebuia sa transporte lemnele intr-o perioada de 45 de zile in diferite locatii, dar a intarziat 40 de zile. Deci a onorat contractul in 85 de zile.
Valoarea totala a contractului este de 130.000 lei.
In 45 de zile a furnizat lemne in valoare totala de 50.000 lei.Deci valoarea contractului neonorat este de 70.000 lei.Asadar calculez penalitatile astfel: 70.000 lei x 1zi x 0,15% = .......
In a 46 zi a mai furnizat lemne de 5000 lei. Suma ramasa (valoare contract neonorat ) este de 65.000 lei. Deci calculez penalitatile astfel : 65.000 lei x 2 zile x 0,15 % =.......
SI CALCULEZ DUPA ACEEASI FORMULA PANA INTR-A 40-a ZI DE INTARZIERE. APOI ADUN VALORILE PE FIECARE ZI SI REZULTA TOTALUL DE PENALITATI.

*** Va rog frumos sa-mi comunicati daca am procedat corect la calcularea penalitatilor !?

Ar fi si varianta a doua in care sa inmultesc valoarea contractului neonorat, ramasa inaintea primei zile de intarziere, adica :70.000 lei x 40 zile(intarziere) x 0,15%=......???

Va multumesc anticipat !

Eu as merge pe varianta a II-a pentru ca la scadenta era neonorat contractul cu privire la 70.000 lei .... ceea ce a livrat pe intarziere nu se incadreaza in termenii contractuali, e pe intarziere.
scuze pentru repetitie :(
justicemn a scris:

Eu as merge pe varianta a II-a pentru ca la scadenta era neonorat contractul cu privire la 70.000 lei .... ceea ce a livrat pe intarziere nu se incadreaza in termenii contractuali, e pe intarziere.

Da, dar dupa prima zi de intarziere a mai onorat produse in valoare de 5000 lei. Asadar in ziua a doua a ramas neonorat 65000... In a treia zi a mai onorat de 5000, ramanand astfel o valoare de contract neonorat de 60000, etc... Iar penalitatile se iau in valoare de 0,15% pe zi, din valoarea contractului neonorat...

O zi buna !