avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 839 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Achiziţii publice calcularea penalitatilor de intarziere
Discuție deschisă în Achiziţii publice

calcularea penalitatilor de intarziere

Buna ziua !

Intr-un contract de furnizare lemne de foc, la capitolul "penalitati" este inscris urmatorul text : "...se vor percepe penalitati de intarziere de 0,15%, pe zi, din valoarea contractului neonorat."
Va rog sa-mi comunicati modul legal de calcul al penalitatilor !
Exemplu :
Furnizorul trebuia sa transporte lemnele intr-o perioada de 45 de zile in diferite locatii, dar a intarziat 40 de zile. Deci a onorat contractul in 85 de zile.
Valoarea totala a contractului este de 130.000 lei.
In 45 de zile a furnizat lemne in valoare totala de 50.000 lei.Deci valoarea contractului neonorat este de 70.000 lei.Asadar calculez penalitatile astfel: 70.000 lei x 1zi x 0,15% = .......
In a 46 zi a mai furnizat lemne de 5000 lei. Suma ramasa (valoare contract neonorat ) este de 65.000 lei. Deci calculez penalitatile astfel : 65.000 lei x 2 zile x 0,15 % =.......
SI CALCULEZ DUPA ACEEASI FORMULA PANA INTR-A 40-a ZI DE INTARZIERE. APOI ADUN VALORILE PE FIECARE ZI SI REZULTA TOTALUL DE PENALITATI.

*** Va rog frumos sa-mi comunicati daca am procedat corect la calcularea penalitatilor !?

Ar fi si varianta a doua in care sa inmultesc valoarea contractului neonorat, ramasa inaintea primei zile de intarziere, adica :70.000 lei x 40 zile(intarziere) x 0,15%=......???


Va multumesc anticipat !

Cel mai recent răspuns: iosifroca , utilizator 11:52, 29 Martie 2010
Eu as merge pe varianta a II-a pentru ca la scadenta era neonorat contractul cu privire la 70.000 lei .... ceea ce a livrat pe intarziere nu se incadreaza in termenii contractuali, e pe intarziere.
scuze pentru repetitie :(
justicemn a scris:

Eu as merge pe varianta a II-a pentru ca la scadenta era neonorat contractul cu privire la 70.000 lei .... ceea ce a livrat pe intarziere nu se incadreaza in termenii contractuali, e pe intarziere.

Da, dar dupa prima zi de intarziere a mai onorat produse in valoare de 5000 lei. Asadar in ziua a doua a ramas neonorat 65000... In a treia zi a mai onorat de 5000, ramanand astfel o valoare de contract neonorat de 60000, etc... Iar penalitatile se iau in valoare de 0,15% pe zi, din valoarea contractului neonorat...

O zi buna !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calculare penalitati androneoana androneoana am o factura nr. x din 15.08.2011 spre exemplu, care este scadenta pe data de 31.08.2011 totalul facturii este de 5400 lei.Daca este platita esalonat cum se ... (vezi toată discuția)
Din nou penalitati contracte comerciale. Emil Lasconi Emil Lasconi As dori cateva opinii in legatura cu modalitatea de calcul a penalitatilor din contractele comerciale in cazul in care intre data scadentei si achitarea ... (vezi toată discuția)
Penalitati contract intre 2 firme alexs2012 alexs2012 Buna ziua, Este legala o astfel de clauza intr-un contract intre 2 firme? Pentru neplata la scadenţă a facturilor emise, Furnizorul poate aplica ... (vezi toată discuția)