Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

buna ziua.
in cazul unei succesiuni este posibil sa dau anunt public la ziar pentru a instiinta fratii si daca acestia nu se prezinta la notarul public pentru semnarea actelor este posibil sa decada din drepturi in urma neprezentarii?
Multumesc
Notarul, unde veti deschide procedura succesiunii, are dreptul si obligatia de a cita toti mostenitorii.
si in cazul in care acestia nu se prezinta ce se intampla?
buna ziua .
in cazul dezbaterii succesiunii pe cale notariala , notarul ii va cita pe ceilalti succesori sa se prezinte la data stabilita .
daca nu se vor prezenta notarul va recomanda sa va adresati instantei de judecata .
un astfel de proces cam cat ar dura?ajunde de ordinul anilor?
cum pot rezolva cat mai repede?
ei nu chiar ani !! initial adresati-va unui notar si dati si declaratie de acceptare a succesiunii . daca la termenul fixar ceilalti succesori nu s evor prezenta , investiti instanta de judecata .
mai repede se rezolva prin notar, dar tb. sa fie prezenti toti erezii .