Forum Discuţii juridice Executare silită fidejusor
Discuție deschisă în Executare silită

fidejusor

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu raspunsul la urmatoarea intrebare:
A fost semnat un contract de leasing in care utilizatorul este persoana juridica iar fidejusori sunt asociatii persoanei juridice. Ulterior semnarii contractului de leasing, asociatii (fidejusori) si-au instrainat partile sociale detinute in societatea comerciala.
Faptul ca aceste persoane nu mai au calitatea de asociat afecteaza in vreun fel obligatiile ce le revin ca si fidejusori in cadrul contractului de leasing?
Nu are cum sa afecteze calitatea lor de fidejusori pentru ca aceasta calitate este oferita de banca/firma de leasing. Aceasta calitate ramane in continuare.
nu, garantia este personala, asa ca raman mai departe ca fidejusori
nu are cum sa afecteze