Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legea 221/2009 - persoane indreptatite
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legea 221/2009 - persoane indreptatite

Buna ziua, as dori sa intreb daca o persoana deportata in Siberia in ianuarie 1945 si revenita in tara in 1949 poate beneficia de despagubiri in baza legii 221/2009.
Trebuie ca instanta sa stabileasca caracterul politic? Pentru ca legea se refera, dupa cate vad eu la perioada 6 martie 1945 - 22 decembrie 1989.
Multumesc!
Potrivit art. 4 din legea mentionata instanta este cea care stabileste caracterul politic al condamnarii, respectiv tribunalul ,cererea fiind scutita de taxa de timbru, si urmarind repararaea prejudiciaiului moral si material produs prin condamnarea (deportarea) respectiva