avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 839 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legea 221/2009 - persoane indreptatite
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legea 221/2009 - persoane indreptatite

Buna ziua, as dori sa intreb daca o persoana deportata in Siberia in ianuarie 1945 si revenita in tara in 1949 poate beneficia de despagubiri in baza legii 221/2009.
Trebuie ca instanta sa stabileasca caracterul politic? Pentru ca legea se refera, dupa cate vad eu la perioada 6 martie 1945 - 22 decembrie 1989.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Dan Top , Avocat 05:02, 25 Martie 2010
Potrivit art. 4 din legea mentionata instanta este cea care stabileste caracterul politic al condamnarii, respectiv tribunalul ,cererea fiind scutita de taxa de timbru, si urmarind repararaea prejudiciaiului moral si material produs prin condamnarea (deportarea) respectiva

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea221/2009 12robi 12robi Parintii mei au fost deportati din banat in baragan si au fost beneficiari ai legii 118,dar au decedat unul in anul 1996 iar celalalt in 1999.Intrebarea mea ar ... (vezi toată discuția)
Despagubire dizidenti politici noisette noisette Unchiului meu, i s-a gasit o banala invinuire si in anii 60, comunistii l-au inchis vreo 4 ani...unchiul meu era un mare anticomunist si din cauza asta ei i-au ... (vezi toată discuția)
Legea 221/2009 annabela annabela Va rog sa ma informati ce se intampla cu legea 221/2009. Se mai judeca fondul ca urmare a deciziei Curtii Constitutionale? Cum a motivat Curtea ... (vezi toată discuția)