Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... stres creat de comportament inadecvat al angajatorului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

stres creat de comportament inadecvat al angajatorului

Buna ziua,
Va solicit sprijin in posibila rezolvare a cazului ce urmeaza:
Managerul unei Regii autonome (R.A) capital majoritar de stat are un comportament inadecvat fata de angajati: tipa, calomniaza, ameninta, etc.
Daca se intimpla sa te intersectezi (pe hol, in alt birou,) in momentele de furie generate de cine stie ce , ai parte de "vorbe grele": tribunal, procuratura, concediere ..
Oamenii sunt speriati si ..tac sa-si pastreze locul de munca. Multi insa sunt revoltati ca trebuie sa suporte un asemenea comportament. Cui sa ne adresam ..si cum ? Care este calea legala ?
Nu-mi sugerati .."sindicat" , va rog ..
Multumesc foarte mult
Daca detineti probe temenice ,va revine obligatia asumarii responsabilitatii fie prin sesizarea factorilor ierarhici superiori,fie la ITM,alte autoritati competente