Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... daca vreau sa depun o plangere penala pentru bancruta ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

daca vreau sa depun o plangere penala pentru bancruta frauduloasa, mai platesc taxe de timbru?

vreau sa depun o plangere penala, cui ma pot adresa?mai platesc taxe de timbru? vreau sa depun o plangere penala contra administratorului firmei la care sunt creditoare, ce demersuri pot sa fac? va multumesc
Plangere penala - catre Politie si Parchet, in raza caruia aveti sediul.Nu costa nimic.
va adresati parchetului; in penal nu se platesc taxe de timbru.
Taxa de timbru nu platiti dar cred ca ar trebui sa platiti avocat pt redactarea plangerii.
Bancruta frauduluasa,incepand cu data de 20.07.2006 a fost dezincriminata,aceasta mai operand in cazul in care conduce la lichidarea unei societati.
Aceasta este reglementata in Legea nr.31/1990,privind societatile comerciale si consta in una din urmatoarele fapte:falsificarea,sustragerea sau distrugerea evidentelor societatii sau in ascunderea unei parti din activul societatii,infatisarea de datorii inexistente sau prezentarea in registrele societatii,in alt act ori bilant a unor sume nedatorate,precum si in caz de faliment a societatii,instrainarea in frauda creditorilor a unei parti insemnate din active.
De la data de 20.07.2006,bacruta este incriminata doar cand are ca rezultat falimentul firmei,numai daca a fost comisa in scopul de a insela creditorii,pedeapsa fiind redusa de la 12 ani la 5 ani de inchisoare.
Fiind vorba despre o plangere penala ,aceasta nu se timbreaza.
Radu Gabrian, Mediator
Bancruta frauduloasa este reglementata de art. 143 din Legea 85/2006, plangerea nu se timbreaza.