Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare apartament

Am si eu o intrebare...mama cu tata sunt proprietarii apartamentului in care stam,eu cu sotia plus copil,sora mea plus 2 copii...vreau sa stiu daca mama cu tata pot sa vanda apartamentul surorii mele sau altcuiva strain fara acordul meu?,exista vreo lege in sensul asta,legea proprietatii...?!
Mentionez ca eu cu sora mea nu suntem trecuti in acte.
Va multumesc!!!
Da parintii dumneavoastra pot sa vanda orcui.
Parintii au drept de dispozitie asupra bunurilor ce le au in proprietate. Prin urmare il pot vinde cui vor.
Avand in vedere faptul ca parintii sunt proprietarii apartamentului,ei pot dispune de acesta dupa cum doresc,astfel incat ei il pot vinde/instraina fara acordul dvs.oricui doresc.
Si nu conteaza ca ma da afara cu copil mic si sotie???
Sau in cazul in care doreste sa ma evacueze,nu putem face nimic?,in cat timp se face evacuarea si cum,cu ordin judecatoresc?