Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... neplata factura
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

neplata factura

In martie 2007 am incheiat 2 contracte la Vodafone pe 2 ani pe numele meu pe care le-am platit lunar pana in septembrie 2008 moment in care am plecat din tara . Cand am revenit in tara, dupa 2 luni de neplata mi s-a spus ca s-au reziliat contractele si ca trebuie sa platesc taxa de reziliere.Nu am platit nici pana in ziua de astazi iar debitul a fost preluata pentru a se recupera de catre o firma de recuperatori de creante Top Factoring care imi trimite somatii din decembrie 2009 iar zilele trecute m-au suna incercand sa ma convinga sa platesc debitul restant in valoare de 960 lei (taxa de rezilier + valoare abonamente + penalitati).
Ce se poate intampla daca nu platesc? Nu vreau sa ajung sa ma dea in judecata!
Am citit despre legea prescrierii dupa 3 ani din momentul rezilierii.
Nu am proprietati pe numele meu inafara de o masina. Pot sa puna sechestru pe ea si sa o scoata la licitatie pt a-si recupera banii?
daca nu veti plati, suma pe care o aveti in momentul asta de plata se va mari cu penalitati si cheltuieli de executare si veti fi executat silit. in concluzie vi se va pune poprire pe salariu sau se va vinde masina la licitatie, cum doresc.
datoria nu e prescrisa
ContSters79003, utilizator
1-Rugam respectati regulamentul forumului si nu postati nume operatori/recuperatori
2-Pentru a nu ajunge in situatia delicata de executare silita autoturism,achitati restante