Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Societate recuperari creante-preluare debit de la ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Societate recuperari creante-preluare debit de la societate telefonie mobila

Am avut 4 abonamente vodafone 3 de voce iar 1 de date. In noiembrie 2008 mi-a venit o factura de 420lei care nu am platit-o reprezentand contravaloarea serviciilor care le-am folosit in acea luna. Acea factura nu am mai platit-o iar in ianuarie 2010 am primit o instiintare de plata de la TOP FACTORING care ma informa ca am de plata 4500lei. Am luat legatura cu cei de la TOP FACTORING dar cei de acolo mi-au spus sa platesc suma de 420lei sa nu mi se mai acumuleze taxe de intarziere. Intrebarea mea este, cum este posibil ca de la suma de 420 lei sa ajung sa plates inzecit acea suma respectiv de 4500 lei? Este posibil asa ceva? De exemplu la taxe de reziliere am 2300 lei iar taxe de intarziere am 1780lei:( Ce se va intampla daca ma vor da in judecata? Nu am nimic pe numele meu,locuiesc cu parintii, iar salariu nu am deoarece sunt sudent. Cum ar trebui sa procedez? Ca ma doare capu...am ajuns sa nu mai am liniste noaptea
Cititi Contractul cu furnizorul de servicii.
Dupa aceea, eventual, consultati un avocat.
Cu stima,
Daca o sa cititi contractul o sa gasiti probabil explicatii pentru aceste diferente mari de sume. O parte a sumei este adaugata si de societatea de recuperari creante.
Parerea mea este ca acea suma chiar daca o sa o achitati nu va fi stinsa obligatia principala - adica debitul pe care-l recunoasteti si d-voastra- ci vor fi achitate alte cheltuieli sau penalitati. Cred ca motivatia a fost folosita sa va determine sa achitati ceva pentru a intrerupe prescriptia si a avea ei la dispozitie un timp mai marepentru a recupera sumele.
Daca nu aveti posibilitatea achitarii sumelor ar fi bine nici sa nu semnati cu ei vreun document decat in prezenta sau dupa ce consultati un avocat.