Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzufructuar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzufructuar

ce calitate are uzufructuarul intr-un contract de ipoteca?
Nici o banca in Romania nu va da credit pentru cumpararea unui imobil care este grevat de un uzufruct viager!B-)
Da, bancile stiu ele ce vor...
Poate ca va gasi un creditor care sa nu fie banca si sa fie rabdator.B-)

avocat Claudiu Lascoschi
adutescu a scris:

Ipoteca priveste nuda proprietate.
Uzufructuarul poate sa beneficieze in continuare de drepturile sale.

@liliana v
Poate ne dati mai multe detalii.
...nu uitati ca si uzufructul poate fi ipotecat...ipoteca poate privi nuda propr, uzufructul sau ambele ...