Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita imobiliara grevat de uzufruct viager
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita imobiliara grevat de uzufruct viager

buna ziua,

doresc sa cumpar la o licitatie o casa grevata de uzufruct viager in favoarea unei terte persoane...odata ajunsa in posesia mea se radiaza toate datoriile....dar cum ramane cu uzufructul....dispare??? multumesc
Se va vinde si uzufructul , odata cu nuda proprietate, daca este inscris ulterior ipotecii si daca e licitatie in executare silita. daca nu se obtin banii pe uzufruct, este scazut si se vinde fara el. Daca este inscris anterior ipotecii sau imobilul nu este ipotecat in favoarea creditorului urmaritor, atunci o sa cumparati doar nuda proprietate si o sa asteptati decesul uzufructuarului ca sa puteti folosi casa.