Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Probleme contract Distrigaz
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Probleme contract Distrigaz

Buna seara,

In 2008 dupa ce am primit o nota de calcul de la distrigaz in vederea montarii a 40 m de coloana pentru alimentarea cu gaz a unui imobil,am semnat cu acestia un contract in care la art. 2 era trecuta Valoarea Contractului iar la 2.2 era scris ca in "urma efectuarii lucrarii si semnarii procesului verbal de receptie VALOAREA ESTIMATA a lucrarii poate suferii modificari " Nici in nota de calcul premergatore semnarii contractului si nici in acesta nu se regaseste nicaieri termenul de Valoare estimata.....In ianuarie 2010 am primit de la distrigaz o adresa prin care imi comunicau ca in conformitate cu art.2 pct.2.2 am de platit o valoare de cca. 3 ori mai mare decat cea din contract,in situatia in care procesul verbal de receptie nu l-am vazut si nici semnat nici pana in ziua de azi,iar lucrarea au terminat-o in februarie 2010 in urma raspunsului meu la ac easta adresa prin care le aduceam la cunostinta ca lucrarea nu a fost terminata.In martie mi-au trimis alta adresa prin care ma anuntau ca am de platit alta suma tot exagerat de mare.
Intrebare :
1.Tinand cont de faptul ca aceste contracte sunt tip (si in nici un caz negociabile si daca nu-l semnezi ramai fara gaze ) ,ca ei nu au respectat termenul de executare a lucrarii (care era septembrie 2008)si nici nu m-au notificat cu privire la prelungirea acestui termen,cum as putea sa le percep penalizari de intarziere in executarea contractului,deoarece nu sunt trecute decat penalizari de intarziere pentru plata facturii (caci asa se fac contractele corect
2.Dupa ce o sa le mai fac un raspuns ca nu sunt de acord nici cu aceasta suma ce ar fi mai intelept: sa-i dau eu in judecata (nu pre stiu in ce baza inafara de faptul ca mi-au adus prejudicii prin faptul ca nu au executat la timp lucrarea si eu nu am putut sa folosesc imobilul respectiv) sau sa nu platesc si sa astept sa ma dea ei in judecata?
Nu prea stiu ce altceva sa fac ......deoarece as vrea sa le platesc o suma cat mai mica si daca se poate sa-mi dea ei mie...

Precizez ca in momentul semnarii contractului a trebuti sa fac dovada conform unui art. din acesta ca am achitat un" avans in valoare de 30 la suta din Valoare Contractului" .

Multumesc
ce valoare avea contractul?
ce ma scria dupa:" valoarea contractului poate suferi modificari...."?
au eliberat factura la avans? sau doar chitanta?
Prevede penalitati la neexecutarea contractului?
Pana una alta daca faceti ceva scris trebuie redactata la notariat, expediata ca scrisoare deschisa cu valoare declarata, cu confirmare de primire, scrisoare catre distrigaz +copie chitanta, contract, si, acolo, in scrisoare, mentionati exact ce problema aveti, Pana una alta consultati codul civil. Dvs sunteti persoana fizica, legea aplicabila este codul civil sa va aparati, iar ptr ei codul comercial sa ii atacati. Bafta
In chitanta prin care s-a platit avansul la rubrica Reprezentand: este trecut "contravaloare document nr. 750xxxx" - si este trecut numarul notei de plata)

In Nota de Plata nr.750xxx sunt trecute urmatoarele :valoare contract cofinantare = X RON; Avans de 30% din Contractul de cofinantare Y RON -suma care a fost achitata;si al un alin. "In cazul in care sunteti de acord cu valorile mentionate, va rugam sa ne restituiti contractele de cofinantare semnate de DVs impreuna cu dovada achitarii avansului de 30% din contract de cofinantare" -deci de negociere nici nu se pune problema... Iar la alt. alin. ca "In cazul in care nu va puteti incadra in termenul de 30 de zile, tariful lucrarii poet fi recalculat "

in Contractul de Cofinantare la Art.2 - Valoarea Contractului
2.1 Valoarea totala a lucrarilor aferente investitiei este de Z RON reprezentand totalul dintre Suma Finantata de Finantator si anume o suma infima care se obliga sa o plateasca distrigazul si Suma Finantata de Solicitant si anume X RON - suma care coincide cu suma trecuta in Nota de plata in baza careia s-a platit si avansul si s-a semnat si contractul.
2.2 Valoarea estimata (nu stiu de unde au scos-o caci nicaieri nu mai apare aceasta notiune..) a Contractului poate fi modificata prin majorarea sau diminuarea acesteia pana la concurenta sumei inscrise in procesul verbal de receptiela terminarea Lucrarilor (nu am vazut si nu am semnat nici un proces verbal) intocmit la finalizarea lucrarilor, conform reglementarilor in vigoare, document ce devone parte integranta la prezentul contract, dupa semnarea acestuia de reprezentantii Partilor contactante.Eventualele modificari ale valorii contractului se aplica proportional Sumei Finantate de finantator si sumei finantate de solicitant.

Inclusiv la Pct.3 din coantract ,denumit,Obligatiile partilor : Solicitantul are obligatia sa participe la cofinantarea lucrarilor necesare investitiei cu suma de X Roni - suma care este aceeasi din Nota de Plata si de la pct.2 Valoarea Contractului.

le-am trimis o adresa in acest sens dar nu i-a interesat,ei o tin pe a lor ca in baza pct.2.2 trebuie sa platesc o suma de trei ori mai mare decat cea din contract #-o

O sa le fac alta adresa (prin notar- cat o mai costa si asta:(() dupa care ce ar trebui sa fac...mai ales ca saptamana viitoare ar trebui sa fac precontractul de vanzare a imobilului (contractul de vanzare final ar trebui sa fie fracut in iunie) si nu as vrea sa-l incurc pe noul proprietar .

Cu speranta ca am fost coerenta :O

Multumesc mult pentru ajutor !

P.S.
Inclusiv in graficul de esalonare a platilor sunt trecute aceleasi sume din contract (ultima factura cu 70% din val. contract trebuia emisa din data de05.09.2008-conf. grafic esalonare plati- anexa 2 la contract- data la care presupun ca lucrarea trebuia incheiata), iar penalizari sunt numai in situatia in care intarzii eu cu plata facturilor...caci doar nu sunt prosti...sunt doar smecheri X-(
iar la art.8, Dispozitii Finale: "Modificarea _completarea clauzelor din prezentul contract se va face cu acordul partilor prin acte aditionale "

Multumesc !
trebuie sa incercati sa rezolvati amiabil. totul duce la procesul verbal cu pricina. Ei au un duplicat al contractului. O fi la duplicat acel
PV. S-ar putea sa aveti de a face cu un salariat neglijent care a semnat PV in locul dvs si l a dus asa la arhiva, caz in care se rezolva totul. In cererea aia trebuie sa cereti sa va puna la dispozitie copia procesului verbal care dovedeste data incheierii lucrarii. Tehnic, nu e incheiat contractul de executie. Pana sa primiti raspunsul lor deschideti actiune in instanta, asta este. Dati un ban dar il recuperati la final. Nu aveti bani? timp? Pe asta se bazeaza toti! decizia va apartine

In ceea ce priveste timpul...am suficient...nici banii nu ar fi o foarte mare problema (caci sper sa nu coste foarte mult ) , problema este ca am mai avut contact cu tribunalul iar in afara ca judecarea procesului a inceput in 04.2008 si s-a incheiat in 02.2009 si decizia a fost bulversanta ...I-a luat aproape 10 luni judecatorului ca sa constate ca nu este de competenta sa....asa ca m-am cam lamurit ce inseamna tribunal...
In ceea ce priveste procesul verbal pe care sigur nu l-am semnat, nu par a fi interesati de existenta lui...deoarece ii tot dau inainte ca "valoarea estimata a contractului pote fi modificata dupa regularizare contractului..."si cam ata le place din acest articol...si lor si celor de la ANRE...asa ca vreau ,nu vreau tot la tribunal cred ca o sa ajung.
Dar daca vand proprietatea ce implicatii are aceasta problema asupra noului proprietar, deoarece nu as vrea sa-i fac probleme....

Multumesc !