Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... renuntare la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

renuntare la mostenire

Acum un an mama mea a decedat si a ramas un apartament mostenire.Mostenitori au ramas 2 copii(eu si fratemiu)si tata.Am primit acum 2 zile o instiintare de executare silita pe numele meu de la o banca .Eu locuiesc in strainatate si vreau sa fac renunt la partea mea de mostenire pentru a nu se face executarea silita asupra cotei-parte din mostenire ramasa.Mentionez ca eu si frate-miu am venit la in locul mamei mele decedate la o alta mostenire .Fratele mamei mele a decedat acum 4 ani si a ramas un apartament in care locuieste sotia acestuia(nu au avut copii).Cum procedez ca sa renunt la ambele mosteniri?
dati o declaratie notariala expresa de renuntare la ambele mosteniri
unde fac declaratia notariala ?la consulat?
da.. sau veniti in tara si dati la notarul unde se dezbat succesiunile
Puteti face o declaratie de renu8ntare la succesiune fie in strainatate pe care urmeaza sa o traduceti in tara, fie in tara la un birou notarial
veti da o declaratie de ramanere strain de succesiune,intrucat nu mai sunteti in termenul de optiune succesorala ca sa puteti renunta.