Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Sunt singurul copil al tatalui meu, decedat ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Sunt singurul copil al tatalui meu, decedat in 1999. ...

Buna ziua! Sunt singurul copil al tatalui meu, decedat in 1999. In urma lui a ramas un apartament in care, din 2016 locuieste mama mea. Pana in 2016 mama a locuit la un barbat in concubinaj cu acesta, in 2016 acesta a decedat. Am un frate din partea mamei. Nu am facut declaratie de acceptare a succesiunii in 1999 pentru ca nu am stiut, Problema acum este ca mama vrea sa cedez partea care ar trebui sa o mostenesc dupa tatal meu si apartamentul sa se imparta egal intre mine si frate, dupa moartea ei.. Deoarece nu sunt de acord si nu vreau sa renunt la mostenirea dupa tatal meu si deoarece nu pot sa fac succesiunea deoarece ma acuza ca o dau afara din casa (ceea ce nu e adevarat) intrebarea mea este : "Poate mama sa faca vre-un act, impreuna cu fratele dupa mama si sa ma lase fara nici un drept de mostenire dupa tatal meu, avand in vedere ca eu nu am facut declaratia de acceptare a mostenirii in termenul legal ?" Multumesc mult !
LenutaPop, utilizator
Nu. Imi imaginez ca nici mama și nici fratele nu au acceptat expres succesiunea in termen de 6 luni de deces.
Multumesc mult! Fratele e frate de mama cu mine, adica e frate vitreg. Mama nu a acceptat nici ea ca si mine, mostenirea in tremenul legal. Multumesc din nou!
LenutaPop, utilizator