Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... evacure din locuinta
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

evacure din locuinta

Fiul meu de 28 de ani este dependent de heroina de vreo 10 ani si se poarta execrabil:
ne ameninta, ne santajeaza, o hartuieste pe maica-sa.
Ne ia toti banii, ne-a vandut totul din casa .
In ultima vreme a inceput cu droguri usoare care sunt de 100 de ori mai rele.
E nebun complet, ne e frica sa nu ne omoare in casa asa cum l-a taiat un vecin pe taica-sau in noaptea de Revelion.

Se duce peste maica-sa la serviciu si ameninta ca sparge geamurile institutiei daca nu-i da bani.
Probabil ca maica-sa isi va pierde serviciul.
Si acasa sparge geamuri, distruge masina.

Stie cineva ce as putea face?

1) Pot sa-l internez la nebuni fara acceptul lui? daca da, cum se procedeaza?

2) Pot sa-l evacuez din locuinta? daca da, ce trebuie facut?
suntem proprietari doar eu si sotia.

3) Daca sun la 112 si cer sa vina Politia ce se intampla?
poate sa-l bage in vreun arest sa mai respiram si noi?
sau ii da o amenda si-l lasa in pace?

4) Daca fac plangere la circa de politie de care apartinem rezolv ceva?

5) ce se intampla daca are loc o descindere si este surprins ca se drogheaza la domiciliu impreuna cu alti prieteni?
ce ni se poate intampla noua ca proprietari (daca suntem / nu suntem acasa in acel moment)?
O solutie juridica este punerea sub interdictie , pe motivul unei grave afectiuni ce are cauza de natura psihologica.
Competenta, in acest sens, e judecatoria in a carei raza teritoriala domicilieaza cel al carui discernamant lipseste sau este alterat.
Totodata , poate fi instituita si masura obligarii la tratament medical , cata vreme a fost desfasurata deja o activitate infractionala (putem discuta, in functie de rezolutia infractionala , chiar despre o tentativa la infractiunea de omor ).

Insa , e posibil ca masurile de coercitie sa nu functioneze .Poate , finalmente, avand o stare de sanatate din ce in ce mai proasta , putandu-i fi periclitata viata, acesta va accepta sustinerea familiei si a altor persoane ( e important sa va percepa ca aliati , nu ca dusmani ) , si-si va remedia conduita.

Cata vreme familia nu este implicata, in calitate de complice , autor , sau instigator la infractiunea de trafic de stupefiante, nu poate fi angajata raspunderea penala.
Insa neaducerea la cunostinta organelor judiciare a unor fapte antisociale e distinct sanctionata de Codul penal.

da,puteti sa-i faceti evacuare,mergeti si la politie pt plangere
Evacuarea este o solutie ,insa , avand in vedere relatiile de rudenie apropiate ( discutam de fiul userului ) poate ca aceasta nu e cea mai oportuna varianta.
Tratarea , insa , a unei asemenea dependente poate reda acel climat de familie armonios odata existent.
Chiar fara interventia instantei de judecata , acestuia ii poate fi administrat un tratament care sa-l determine sa renunte la consumul de substante psihotrope ( exista centre in care, pe langa tratamentul medicamentos, pacientul beneficieaza si de consiliere psihologica).
Odata evacuat, probabil ca-si va continua acest mod de viata.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
omeneste si moral ar fi ca parintii bolnavului sa nu-l mai judece , sa inteleaga ca este afectat de o boala crunta , si sa-i acorde ajutorul necesar pt. a se putea vindeca !!!!!!!!!!
singur nu va putea sa treaca peste acest obstacol , este f. greu , si de vina este si anturajul .

de ce nu incercati sa -l internati la o clinica de dezintoxicare ? cand este coerent si nu se afla sub influenta drogurilor, incercati sa mergeti cu el la o clinica si internati-l . acordati-i sprijinul dvs. pt. ca are nevoie de intelegere si ajutor .

pt. ce sa cereti punerea sub interdictie judecatoreasca ?? este vorba de copilul dvs. si trebuie sa luati o decizie cu sufletul , iar nu sa cautati solutii legale .

si daca-l evacuati ce sa va alege de el ??

nu este mai uman sa-l ajutati ? ganditi-va logic ca tot ceea ce a facut , furtul din locuinta, vatamarea corporala a facut-o fara a fi constient .
stiu ca probabil ati obosit de aceasta situatia familiala, dar daca -i veti acorda sprijinul necesar si-l veti ajuta sa se vindece , recunostinta sa va fi pe masura ..

multumesc mult dar mi-e teama ca nu se mai poate face nimic pt el.
A fost la dezintoxicare de vreo 4-5 ori, de fiecare data a stat cateva zile si a fugit cu scandaluri, dat afara etc.

a fost si inchis 2 luni dar a fost eliberat ca sa fie judecat in libertate.
Are 2 procese pe rol din 3 infractiuni penale:
-delapidare
-trafic de droguri
-imprumut la banca cu acte false din care nu a restituit 1 leu

De 10 ani tragem cu el dar niciodata nu a fost asa de nebun si de agresiv.
toti prietenii lui spun ca nu au mai vazut un om atat de ahtiat dupa droguri ca el.
Cred ca oricat de intelegatori am fi cu el, de data asta trebuie sa ne punem problema supravietuirii.
Si a evitarii unui deznodamant tragic.
Mai ales ca imbatranim si nu-l mai putem domina fizic.