Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... evacure din locuinta
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

evacure din locuinta

Fiul meu de 28 de ani este dependent de heroina de vreo 10 ani si se poarta execrabil:
ne ameninta, ne santajeaza, o hartuieste pe maica-sa.
Ne ia toti banii, ne-a vandut totul din casa .
In ultima vreme a inceput cu droguri usoare care sunt de 100 de ori mai rele.
E nebun complet, ne e frica sa nu ne omoare in casa asa cum l-a taiat un vecin pe taica-sau in noaptea de Revelion.

Se duce peste maica-sa la serviciu si ameninta ca sparge geamurile institutiei daca nu-i da bani.
Probabil ca maica-sa isi va pierde serviciul.
Si acasa sparge geamuri, distruge masina.

Stie cineva ce as putea face?

1) Pot sa-l internez la nebuni fara acceptul lui? daca da, cum se procedeaza?

2) Pot sa-l evacuez din locuinta? daca da, ce trebuie facut?
suntem proprietari doar eu si sotia.

3) Daca sun la 112 si cer sa vina Politia ce se intampla?
poate sa-l bage in vreun arest sa mai respiram si noi?
sau ii da o amenda si-l lasa in pace?

4) Daca fac plangere la circa de politie de care apartinem rezolv ceva?

5) ce se intampla daca are loc o descindere si este surprins ca se drogheaza la domiciliu impreuna cu alti prieteni?
ce ni se poate intampla noua ca proprietari (daca suntem / nu suntem acasa in acel moment)?
Sa se dispuna , in acest caz , masura de siguranta a internarii medicale(cea a obligarii la tratament medical , desi mai putin restrictiva, nu pare eficienta in acest caz ).
Solicitati aplicarea acesteia chiar in cadrul procesului penal , indiferent de etapa acestuia (urmarire penala sau judecata).
Instanta de judecata , in mod obligatoriu , va efectua o expertiza psihiatrica ( cand exista un dubiu asupra starii de sanatate mentala a inculpatului , acest mijloc de proba nu mai este unul facultativ ).
Daca se va constata ca a lipsit discermanatul , va exista o cauza exoneratoare de raspundere penala , anume iresponsabilitatea.

Daca se va constata ca a existat un disernamant alterat, vor fi aplicate circumstante atenuante personale, care vor individualiza pedeapsa (privativa de libertate, probabil , intrucat suspendarea conditionata in caz de concurs presupune o pedeapsa de maxim 2 ani , iar cea sub supraveghere de 3 ani ).

Organizarea apararii este foarte importanta.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Stoica Ioana a scris:

Sa se dispuna , in acest caz , masura de siguranta a internarii medicale.

Instanta de judecata , in mod obligatoriu , va efectua o expertiza psihiatrica).
Daca se va constata ca a lipsit discermanatul
, va exista o cauza exoneratoare de raspundere penala , anume iresponsabilitatea.

Daca se va constata ca a existat un disernamant alterat, vor fi aplicate circumstante atenuante personale, care vor individualiza pedeapsa (privativa de libertate, probabil , intrucat suspendarea conditionata in caz de concurs presupune o pedeapsa de maxim 2 ani , iar cea sub supraveghere de 3 ani ).

Puteti detalia un pic, va rog?
deci ne sfatuiti sa cerem internare medicala.
Unde se face internarea?
intr-un spital penitenciar cum e Rahova?
a fost acolo la inceputul incarcerarii de 2 luni din nov-dec.
(L-au incarcerat la spital pt ca era dependent).
Deci daca cerem internare medicala i se face o expertiza psihiatrica?
si care ar fi consecintele in fiecare din cele 3 variante:
iresponsabil/discernamant alterat/responsabil?

iar in legatura cu afirmatia dvs ca
" suspendarea conditionata in caz de concurs presupune o pedeapsa de maxim 2 ani , iar cea sub supraveghere de 3 ani "
Nu am inteles pt ce e pedeapsa de 2(3 ani sub supraveghere)
Si nici ce se suspenda conditionat.

Evacuarea o puteti obtine daca va angajati avocat.
Daca este consumator va primi o pedeapsa cu suspendare si tot nu rezolvati.
Internarea medicala nu cred c@va iesi.

Consultati un avocat care sa analizeze toate aspectele.Trebuie analizat ce va ajuta cel mai mult.
Nu sunt prea multe sanse ca , in caz ca exista discernamant, sa fie dispusa suspendarea conditionate ( au fost savarsite infractiuni de gravitate insemnata).
Se va dispune o pedeapsa privativa de libertate, inchisoarea , in caz ca se va constata ca actiunile au fost executate in mod voit , deliberat si constient, fara a exista vreo boala psihica care sa conduca catre ideea de iresponsabilitate, care-l absolva de raspundere penala.
Masura de siguranta a internarii medicale poate fi dispusa chiar in cadrul acestui proces , pana la insanatosire.

In acest sens va va lamuri urmarea situatie de fapt

[ link extern ]
Solutii juridice pot exista intr-un mod surprinzator.
Dar, este adevarat ca regula o constituie o pedeapsa cu executarea.
Inteligenta clientului in alegerea avocatului decide solutia...
Si aceasta este o regula care depaseste rugula de baza...

avocat Claudiu Lascoschi