Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... revizuire ? ce instanta ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

revizuire ? ce instanta ?

am urmatoarea situatie:
o decizie data de tribunal pe un recurs admis, decizie care modifica in tot o incheiere de lamurire a unei sentinte civ., decizie irevocabila, mai poate fi atacat cu revizuirea ? ( instanta a admis un recurs tardiv !)
care este instanta la care se depune cererea de revizuire ?
multumesc .

sunt noua pe acest forum, sper sa/mi placa aici.
salutari tuturor !
am gasit destule cazuri in jurisprudenta,privind admiterea contest.in anul. speciala cum ar fi respingerea gresita ca tardiv a unui recurs. ma gindesc ca merge si invers : admiterea gresita a unui recurs tardiv .
Merge!
Bafta!!!!:D
multumesc!!!
Cred ca ai mai multe sanse pe contestatia in anulare pe motivul "când dezlegarea dată prin hotărârea instanţei de recurs este rezultatul unei greşeli materiale".
instanţa competentă să soluţioneze contestaţia în anulare este instanţa a cărei hotărâre se atacă.

Cred ca ai mai multe sanse pe contestatia in anulare pe motivul "când dezlegarea dată prin hotărârea instanţei de recurs este rezultatul unei greşeli materiale".
instanţa competentă să soluţioneze contestaţia în anulare este instanţa a cărei hotărâre se atacă.

Nu sunt de acord; textul citat se refera la situatia in care instanta, cu ocazia deliberarii, s-a bazat/a luat in calcul, si o situatie, stare de fapt, care, ulterior se constata de catre persoana interesata ca este rezultatul unei greseli materiale.
In cazul expus aici, nu este vorba de vreo greseala "de fond", ci una extrinseca, de procedura, care, ca orice exceptie de procedura, nu "ataca" fondul, ci duce la intarzierea rezolvarii fondului sau nerezolvarii acestuia.