Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Intrebari despre infiintarea unui Pfa
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Intrebari despre infiintarea unui Pfa

Buna ziua

As dori daca aveti amabilitatea sa ma ajutati cu niste raspunsuri in ceea ce priveste infiintarea unui pfa.

1)In primul rand m-ar interesa: daca am studii superioare economice fara a fi membru ceccar sau ceva pot sa-mi infiintez un pfa pt servicii contabile?

2)Adresa din actul de identitate este pe Bucuresti insa eu nu locuiesc la acea adresa ci in afara Bucurestiului(un prieten care locuieste s-a oferit sa-mi faca actul de identitate la adresa lui).Daca infiintez un PFA la sediul social pot trece adresa din actul de identitate?Trebuie acordul cuiva pentru asta?La registru iti cere vreun astfel de acord?(acordul proprietarului)?Cans merg sa infiintez pfa-ul imi trebuie contractul locuintei sau este suficient actul de identitate?
In plus firma la care doresc sa ma angajez vrea sa colaboreze numai cu persoane care locuiesc in Bucuresti,acestora,infiintandu-le PFA pe costul lor.

3)As putea spre exemplu sa deschid pfa la adresa din Bucuresti si sa las o adresa de Ilfov(de ex) pentru eventualele controale ce vin din partea Fiscului etc?

Multumesc!
ContSters136190, utilizator

3. Daca aveti act de spatiu in Ilfov (punctul #2), puteti sa deschideti si in Ilfov.

Nu puteti sa aveti sediul social al PFA in alt judet decat cel de domiciliu.