Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere

stie cineva daca art 81 din ccm la nivel national se aplica si la desfiintare post?
adica angajatorul este dator sa respecte criteriile sociale cand desfiinteaza un post din 4 de acelasi fel?
Se aplica in cazul concedierilor colective. In cazul concedierii individuale nu poate fi pusa problema critetiilor deoarece sa desfiinteaza un post.
prin urmare salariatul a carui loc de munca se desfiinteaza va fi supus oricarei discriminari?
unde mai este egalitatea de sanse si tratament,dreptul la munca?
are alticineva alta parere?
va multumesc!
Cum vedeti dv. problema: se desfiinteaza un post, sa zicem lacatus, dar sa plece colegul acestuia, electricianul?
dariusrobert a scris:

prin urmare salariatul a carui loc de munca se desfiinteaza va fi supus oricarei discriminari?
unde mai este egalitatea de sanse si tratament,dreptul la munca?
are alticineva alta parere?
va multumesc!

Care este acea discriminare la care ar fi supus acel salariat? ... nu cred ca ii este ingradit dreptul al munca, prin faptul ca un articol de lege nu este aplicabil in situatia lui.
eu vad asa problema:avem 4 lacatusi,unul tre sa plece,dar care?va pleca cel care este unic intretinator de familie iar ceilalti nu sunt?
va pleca cel pe care vrea patronul sa-l disponibilizeze,nu e asta disciminare?
in aceasta situatie ce art de lege il protejeaza pe unicul intretinator?
va rog sa-mi raspundeti,va multumesc!