Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Este legal ca un ONG sa calculeze penalizari in baza ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Este legal ca un ONG sa calculeze penalizari in baza unui contract ?

Este legal ca la un ONG sa se calculeze penalizari in baza unui contract ? Mai precis, un contract incheiat intre ONG si o persoana fizica, in care ONG urmeaza sa asigure prestarea unor servicii catre persoana fizica, printr-un intermediar. Persoana fizica urmand sa achite aceste servicii, iar in caz contrar, (fiind caluza in contract), urmand sa suporte penalizarile aferente.
Daca este legal, se poate sa mi se precizeze si baza legala care reglementeaza acest lucru ? :wassat:
Nu este vorba in niciun caz de o imbogatire fara justa cauza.
Este legala aceasta clauza contractuala.

avocat Claudiu Lascoschi