Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... jumatate de norma, mai pot lua indemnizatia de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

jumatate de norma, mai pot lua indemnizatia de crestere a copilului?

buna ziua... lucrez la o firma cu jumatate de norma si sunt insarcinata in 5 luni... va rog sa imi spuneti daca pot avea acceas la indemnizatia de crestere a copilului.

va multumesc
Puteti beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului daca ati realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit in ultimele 12 luni anterioare nasterii.
Dvs chiar daca munciti cu jumatate de norma, realizati venituri profesionale supuse impozitului pe venit.
cosmi24 a scris:

buna ziua... lucrez la o firma cu jumatate de norma si sunt insarcinata in 5 luni... va rog sa imi spuneti daca pot avea acceas la indemnizatia de crestere a copilului.

va multumesc

Acordarea indemnizatiei pentru CIC nu este conditionata de durata timpului de munca , ci de realizarea de venituri profesionale supuse impozitului pe venit in ultimul an anterior datei nasterii copilului timp de 12 luni.