Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul

sint angat contract de munca 4ore sint insarcinate am drept pentru indemnizatia cresterea copilul
Daca ati realizat timp de 12 luni anterioare datei nasterii venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal aveti dreptul la concediu indiferent de programul de lucru.
Da, cu conditia realizarii de venituri profesionale supuse impozitului pe venit in ultimele 12 luni anterioare nasterii
ibilyaandorko a scris:

sint angat contract de munca 4ore sint insarcinate am drept pentru indemnizatia cresterea copilul

Aveti dreptul sa beneficiati de indemnizatia pentru CIC, numai in cazul in care indepliniti conditiile prevazute de lege pentru acordarea acesteia, si anume: realizarea de venituri profesionale supuse impozitului pe venit in ultimul an, timp de 12 luni, anterior datei nasterii copilului.
Acordarea indemnizatiei pentru CIC nu este conditionata de durata timpului de munca.