Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pot concedia un angajat venit din crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pot concedia un angajat venit din crestere copil

am un angajat care nu respecta programul de lucru, nu raspunde la telefon in timpul orelor de lucru sefului direct sau raspunde numai cand are chef,nu si indeplineste sarcinile de serviciu
persoana respectiva e venita din concediu post natal de 2 ani
am dreptul sa-l concediez dar sa pot si angaja pe altcineva in postul respectiv
Ii puteti desface CIM ca si sanctiune dupa efectuarea cercetarii disciplinare privind abaterile disciplinare savarsite.
Legea prevede ca timp de 6 luni de la reluarea activitatii dvs nu puteti sa-i desfaceti contractul pentru necorespundere profesionala intrucat se consider aperioada de readaptare.

DAR.... pentru orice alt motiv (inclusiv sanctiune disciplinara sau desfiintare post) puteti sa o concediati. Atentie doar sa urmariti procedura ca sa nu aveti probleme.