Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Distanta dintre locuinte
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Distanta dintre locuinte

ma judec de 4 ani cu un vecin care si-a facut o anexa la 27 de cm de zidul casei mele din cauza aceasta cand ploua apa se scurge pe peretii mei , nu pot nici sa deschid geamul . ce distanta trebuie sa fie legal intre cladiri ? intre cladiri am inteles ca trebuie sa fie o cale de acces in cazul in care trebuie sa intervina pompieri .( am facute 3 expertize tehnice )
Concluzia este urmatoarea: d-voastra puteti sa-l obligati sa-si puna jgheaburi la streasina in asa fel incat apa sa cada pe proprietatea lui, iar el va poate obliga sa astupati fereastra sau sa faceti un oblon, in cazul in care pe fereastra se vede la el in curte.