Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Te poti angaja daca este in medical iar contractul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Te poti angaja daca este in medical iar contractul actual de munca se incheie?

Buna ziua,

Sotul meu a suferit un accident si se afla internat in spital. In prezent are depusa cerere de incheiere a contractului de munca cu acordul partilor incepand cu 01.04. Ce poate face in cazul acesta? Se poate angaja in alta parte, pentru ca altfel isi pierde salariul.
Pai, daca incheie contrectul, oricum isi pierde salariul:-/
Nu se poate angaja daca e in medical, ca doar e bolnav, nu? si beneficiaza de indemnizatia aderenta concediului medical pentru incapacitate de munca...
Pentru angajare e necesar sa prezinte fisa medicala din care sa rezulte ca este apt de munca. In conditiile in care sotul dumneavoastra este internat in spital .... nu stiu cum puteti face dovada capacitatii sale de munca :(
Multumesc mult pentru raspuns. Va rog sa-mi spuneti daca este adevarat ca daca ducem concediul medical pana in 01.04 contractul lui actual se suspenda si inceteaza in momentul in care iese din concediul medical?

Sau dati-mi un alt sfat ce putem face in acest caz pentru a nu putea pierde drepturile salariale?