Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... cum pot sa fac pasaport fiicei mele
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

cum pot sa fac pasaport fiicei mele

am o fiica de 9 ani si doresc sa-i fac pasaport.
tatal ei nu face parte din viata ei.pot fara acordul lui sa-i fac pasaport?
Care e situatia dvs. cu tatal, sunteti casatoriti, divortati, nu ati fost niciodata casatoriti?
Pt ultimele doua variante aveti nevoie de acordul tatalui sau de hotararea de incredintare a minorei.
Cine are in custodie minora?B-)
am uitat sa mentionez ca nu am fost casatorita cu tatal fetite,dar fetita este pe numele tatalui.nu avem nici o tangenta cu el.nu face parte din viata noastra
Si sa intelegem ca nici nu aveti o hotarare de incredintare?

Atunci trebuie sa o obtineti. Solicitati instantei incredintarea minorei, si cu hotararea obtinuta, dupa ce ramane definitiva si irevocabila, puteti sa ii faceti pasaport si sa iesiti impreuna cu ea din tara cand doriti, fara acordul tatalui.

Pana atunci, din pacate, aveti nevoie de acordul scris al tatalui ( procura ) pt pasaport si pt iesirile din tara.

Va recomand pt actiune sa apelati la un avocat.
Succes!
Aceeasi recomandare: actiune incredintare minor. Dupa ce ramane definitiva si irevocabila, puteti face pasaport minorei fara consimtamantul tatalui biologic.
Angajati un avocat! ;)