avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... cum pot sa fac pasaport fiicei mele
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

cum pot sa fac pasaport fiicei mele

am o fiica de 9 ani si doresc sa-i fac pasaport.
tatal ei nu face parte din viata ei.pot fara acordul lui sa-i fac pasaport?
Cel mai recent răspuns: ContSters84518 , utilizator 20:46, 29 Martie 2010
Care e situatia dvs. cu tatal, sunteti casatoriti, divortati, nu ati fost niciodata casatoriti?
Pt ultimele doua variante aveti nevoie de acordul tatalui sau de hotararea de incredintare a minorei.
Cine are in custodie minora?B-)
am uitat sa mentionez ca nu am fost casatorita cu tatal fetite,dar fetita este pe numele tatalui.nu avem nici o tangenta cu el.nu face parte din viata noastra
Si sa intelegem ca nici nu aveti o hotarare de incredintare?

Atunci trebuie sa o obtineti. Solicitati instantei incredintarea minorei, si cu hotararea obtinuta, dupa ce ramane definitiva si irevocabila, puteti sa ii faceti pasaport si sa iesiti impreuna cu ea din tara cand doriti, fara acordul tatalui.

Pana atunci, din pacate, aveti nevoie de acordul scris al tatalui ( procura ) pt pasaport si pt iesirile din tara.

Va recomand pt actiune sa apelati la un avocat.
Succes!
Aceeasi recomandare: actiune incredintare minor. Dupa ce ramane definitiva si irevocabila, puteti face pasaport minorei fara consimtamantul tatalui biologic.
Angajati un avocat! ;)

Alte discuții în legătură

Custodie definitiva si irevocabila oscumpyka oscumpyka Buna seara..va multumesc in primul rand pentru raspunsuri...dar mai am si eu o intrebare din miile de intrebari la care inca nu le gasesc raspunsul....am ... (vezi toată discuția)
Trecerea frontierei a unui minor insotit doar de un parinte Geanina-Irina Geanina-Irina Buna ziua.Am o fetita de 6 ani si doresc sa o iau cu mine in Italia dar:e trecuta pe numele tatalui,nu am fost casatoriti legal niciodata,nu l-am dat pt pensia ... (vezi toată discuția)
Pot iesi din tara cu copilul? virgo19 virgo19 Buna seara! Va rog sa ma ajutati cu o informatie, pentru ca vreau sa fiu sigura... Am o fetita de 1 an si 9 luni, si sunt despartita de tatal ei. Nu am ... (vezi toată discuția)