Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... cum pot sa fac pasaport fiicei mele
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

cum pot sa fac pasaport fiicei mele

am o fiica de 9 ani si doresc sa-i fac pasaport.
tatal ei nu face parte din viata ei.pot fara acordul lui sa-i fac pasaport?
sunt in situatie similara. desi am hotararea nu poate fi investita cu titlu definitiv si irevocabil pentru ca nu a fost gasit tatal, desi au fost urmate procedurile cu strainatatea. daca incepeti procesul de incredintare minor, asigurati-va ca stiti unde e tatal, pentru ca altfel totul e in zadar. desi am avut 2 avocati nu s-a rezolvat nimic. caut avocat care a mai intalnit astfel de cazuri, astfel incat sa pot face pasaport copilului. e ca un prizonier in propria tara. daca aflati ceva va rog sa-mi spuneti.
pt dostirali
Va rog sa detaliati.
Adica aveti o sentinta de incredintare a copiilor minori si nu puteti sa o legalizati si sa o investiti cu formula "definitiva si irevocabila"?