Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie copil

Sunt mama unui baietel de 4 ani.Sunt cu el in Romania, iar tatal acestuia in Italia. Acesta a deschis proces de incredintare minor pe teritoriul Italiei,copilul fiind nascut acolo. Am solicitat avocat din oficiu pentru a-mi castiga copilul,am primit raspuns de la autoritatile italiene ca mi sa acordat, dar m-am trezit dupa 3 luni ca procesul sa terminat acordandu-se custodia tatalui. In hartiile pe care le-am primit de la tata am vazut ca sa judecat in lipsa mea si fara aparator. Nu am fost notificata de statul italian de cele intamplate la proces. Ce este de facut? Este valabila sentinta data pe teritoriul italian? Ce pot pati daca nu-i duc copilul in Italia?
Nu stiu ce raspuns ati primit dvs de la autoritatile italiene , dar va spun eu ca nu se acorda avocat din oficiu la instantele civile! Nu v-ati pus aparator ...suportati consecintele! Problema care o are fostul dvs sot este punerea in executare a unei hotarari civile pe teritoriul Romaniei! Atata vreme cat copilul se afla la dvs in Romania , sotul va trebui sa se judece aici pentru a obtine custodia copilului!
Eu va sfatuiesc sa transcrieti certificatul de nastere italian al copilului pentru a obtine unul romanesc si , in acest fel , pentru a-l putea pune sub protectia legislatiei romane !
[ link extern ]
Succes!
B-)
Exact.
Si apoi, va recomand sa solicitati instantei din Romania incredintarea minorului.