avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 642 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... in ce conditii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

in ce conditii

in ce conditii instanta poate respinge o cerere de divort
Cel mai recent răspuns: luiza2008 , utilizator 20:09, 2 Aprilie 2010
Se respinge ca nefondata atunci cand, in baza probelor administrate, se face dovada culpei exclusive a reclamantului.
Se respinge ca nesustinuta in cazul lipsei nejustificate a reclamantului in instanta, daca nu sunt incidente cazurile exceptionale cand acesta poate fi reprezentat in instanta. ;)
buna ziua .
as`vrea sa va cer permisiunea de a va detalia putin cotextul motivatiei sotului meu de a divorta
va multumesc oricum pt raspunsul prompt

se poate ca instanta sa constate ca partile n-au motiv de divort,depinde de ce e ment.in cererea de div,ce probe sunt,ce fel de divort e,etc
Ultima modificare: Duminică, 28 Martie 2010
Cristina Voicu, Avocat
ivanflorentina50 a scris:
as`vrea sa va cer permisiunea de a va detalia putin cotextul motivatiei sotului meu de a divorta.

Puteti detalia. Mai multe pareri va pot contura o modalitate de actiune. ;)
Ultima modificare: Duminică, 28 Martie 2010
Corina Capotã, Avocat
se mentioneaza (si doar atit pt ca nu are probe) o infidelitate de care ma face vinovata dinnaintea casatoriei care mi-a iertat-o (pt ca ne-am casatorit) dar pe care mi-o arunca acum dupa 7 ani in fata fara ca macar sa avem o discutie.
efectiv a plecat in fapt de 2 luni de acasa nepasindui nici macar de tezaurul meu in virsta de un an si patru luni

Alte discuții în legătură

Divort danaro danaro Buna ziua, Apelez pe aceasta cale deoarece am nevoie de un sfat. Fratele meu este casatorit din 1987 si in urma acestei casatorii a rezultat un baiat. ... (vezi toată discuția)
Divort si incredintare copil cristeo cristeo Buna ziua. Fratele meu se confrunta cu urmatoarea situatie si vreau sa-l ajut. Este casatorit de 2 ani, are un copil in varsta de 1 an si de cateva luni a ... (vezi toată discuția)