Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... in ce conditii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

in ce conditii

in ce conditii instanta poate respinge o cerere de divort
Se respinge ca nefondata atunci cand, in baza probelor administrate, se face dovada culpei exclusive a reclamantului.
Se respinge ca nesustinuta in cazul lipsei nejustificate a reclamantului in instanta, daca nu sunt incidente cazurile exceptionale cand acesta poate fi reprezentat in instanta. ;)
buna ziua .
as`vrea sa va cer permisiunea de a va detalia putin cotextul motivatiei sotului meu de a divorta
va multumesc oricum pt raspunsul prompt

se poate ca instanta sa constate ca partile n-au motiv de divort,depinde de ce e ment.in cererea de div,ce probe sunt,ce fel de divort e,etc
Cristina Voicu, Avocat
ivanflorentina50 a scris:
as`vrea sa va cer permisiunea de a va detalia putin cotextul motivatiei sotului meu de a divorta.

Puteti detalia. Mai multe pareri va pot contura o modalitate de actiune. ;)
Corina Capotã, Avocat
se mentioneaza (si doar atit pt ca nu are probe) o infidelitate de care ma face vinovata dinnaintea casatoriei care mi-a iertat-o (pt ca ne-am casatorit) dar pe care mi-o arunca acum dupa 7 ani in fata fara ca macar sa avem o discutie.
efectiv a plecat in fapt de 2 luni de acasa nepasindui nici macar de tezaurul meu in virsta de un an si patru luni